03 Tetor 2022

Çmimet e naftës rriten pasi rënia e rezervave në SHBA

New York, 28 korrik - Çmimet e naftës janë rritur pas rënies së vlerësuar të rezervave të naftës së papërpunuar në SHBA duke shënuar një rikthim të kërkesës në vend.

Nafta e standardit ndërkombëtar Brent u tregua në 99,66 dollarë për fuçi mëngjesin e sotëm, me një rritje prej 0,2 për qind nga seanca e djeshme që u mbyll në 99,46 dollarë për fuçi.

Ndërsa standardi amerikan West Texas Intermediate (WTI) u tregtua në 95,55 dollarë për fuçi, respektivisht me një rritje prej 0,6 për qind krahasuar me seancën e djeshme që u mbyll në 94,98 dollarë për fuçi.

Instituti Amerikan i Naftës (API) mbrëmë vonë njoftoi parashikimin për një rënie të inventarit të benzinës në SHBA për 4,03 milionë fuçi, duke tejkaluar pritjet e tregut për një rritje prej 1,12 milion fuçi.

Parashikimi i rënies kaq të madhe të inventarit sinjalizon rikuperimin e kërkesës në SHBA, duke lehtësuar shqetësimet e investitorëve për rënien e kërkesës, që nga ana tjetër mban çmimet më të larta.

Administrata e Informacionit për Energjinë (EIA) e SHBA-së do të publikojë të dhënat zyrtare të rezervave të naftës sot më vonë. Çmimet e naftës do të vazhdojnë të rriten nëse EIA-ja sinjalizon rënie të niveleve të rezervave.

Megjithatë, problemet e kërkesës akoma vazhdojnë mes pasigurive para vendimit të Rezervës Federale të SHBA-së për normat e interesit sot më vonë.

Një njoftim nga administrata e presidentit Joe Biden tha se do të lëshojë 20 milionë fuçi shtesë të naftës në tregun global nga Rezervat Strategjike të Naftës (SPR), duke u mbështetur në shitjet e përfunduara prej mbi 125 milionë fuçi nafte.

Duke përmendur një analizë të re nga Departamenti i SHBA-së, në njoftim theksohet se këto lëshime, të kombinuara me lëshime të koordinuara nga partnerët ndërkombëtar, kanë ulur çmimet deri në rreth 0,40 dollarë për gallon.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022  - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i Zyrës për Qeverisje të Mirë, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children për Kosovë, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)