04 Mars 2021

Çmimet e naftës bien për herë të parë -37 dollarë

New York, 20 prill - Çmimet e naftës në Shtetet e Bashkuara kanë rënë në vlera negative për herë të parë në histori.

Kjo ka ndodhur për shkak të rënies së kërkesave, si rezultat i pandemisë së koronavirusit.

Kontratat e dërgesave të naftës së papërpunuar West Texas Intermediate për muajin maj, janë mbyllur të hënën me çmim prej minus 37.63 dollarësh për fuçi.

Kjo do të thotë se prodhuesit do të duhet t’i paguajnë blerësit për të marrë naftën e tyre të papërpunuar, që ata nuk mund ta shesin.

West Texas Intermediate përdoret si pikë referimi për naftën amerikane.

Rënia e çmimeve vjen pavarësisht një marrëveshjeje që kanë arritur këtë muaj prodhuesit e naftës për ulje të prodhimit për rreth 10 për qind.

Industria e naftës është duke luftuar me kërkesa në rënie, pasi shumë vende të botës janë izoluar, për shkak të pandemisë së koronavirusit, duke ndërprerë një pjesë të madhe të trafikut ajror dhe rrugor.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Mars 2021

 - Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti takohet me përfaqësuesit e bankave. (Ndërtesa e BQK-së, ora 10:00 - mediat mund te marrin pamje)

- Oda e Mjekëve të Kosovës ndan mirënjohje për mjekët në pension dhe për institucionet shëndetësore që kanë kontribuar në luftën kundër Covid-19. (Amfiteatri i Telemjekësisë në QKUK, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të parakohshme për Kuvendin e Republikës së Kosovës, të cilat u mbajtën më 14 shkurt 2021. (selia e KQZ-se, ora 11:00) 

- Me rastin e ndarjes nga jeta të Enver Krasniqi, Prokuror i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, sistemi prokurorial organizon mbledhje komemorative. (Amfiteatri i ndërtesës të ish-Rilindjes, ora 11:00)

- Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti takohet me shoqatat e bizneseve. (Ndërtesa e BQK-së, ora 14:00 - mediat mund te marrin pamje)

- Dogana e Kosovës organizon konferencë për shtyp ku do të paraqiten rezultatet e doganës gjatë dy muajt e parë të vitit 2021 dhe luftimi i kontrabandës dhe informalitetit në muajt e fundit. (Drejtoria e doganës në lagjjen Emshir, ora 14:00)   

- Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)