27 Shtator 2020

Çmimet e konsumit në Argjentinë u rritën 54 për qind

Buenos Aires, 16 janar - Vitin e kaluar, çmimet e konsumit në Argjentinë u ngritën 54 %, duke shënuar rritjen më të lartë në 28 vjetët e fundit.

Rritja është pak më e ulët se 54.6 % që kishin parashikuar ekonomistët në një sondazh të bankës qendrore të zhvilluar në dhjetor.

Muajin e kaluar, çmimet e konsumit në Argjentinë u ngritën 3.7 %, nga 4.1 % që ishte parashikimi i ekonomistëve,

sipas të cilëve sivjet inflacioni do të ruajë nivelin e lartë prej 42.2 %.

Kontrolli i inflacionit, që ka pasur rritje të ndjeshme që prej futjes së vendeve të Amerikës Jugore në krizën ekonomike të vitit 2018, do të jetë një provë e vështirë për presidentin Alberto Fernandez, që i ka dhënë përparësi rritjes ekonomike.

Kriza ekonomike argjentinase e ka dëbësuar monedhën argjentinase peso dhe ka shtuar varfërinë e papunësinë.

Kjo shkaktoi humbjen e ish-presidentit Mauricio Macri të Partisë Konservatore në zgjedhjet presidenciale të zhvilluara në tetorin e vjetshëm.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin “Race for the Cure” të organizuar nga OJQ “Renesansa”, në mbështetje të të mbijetuarve nga kanceri i gjirit, ku të pranishëm do të jenë edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit nga misione të huaja në Kosovë. (Sheshin e Dëshmorëve në Prizren, ora 10:00)

- Organizata X40 dhe Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizojnë tryezën e diskutimit “Lum Lumi” në të cilën do të diskutohet për dëmtimin e lumenjëve nga hidrocentralet në Kosovë. (Kino Lumbardhi Prizren, ora 11:00)
 
- Për nder të Ditës Botërore të Turizmit, nën organizimin e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik të Komunës së Prizrenit do të bëhet përurimi i projektit “Shenjëzimi i 10 shtigjeve të ecjes”, projekt i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian. (Në afërsi të fshatit Mushnikovë, afër Hotel Gold në Prizren, ora 13:00)

- Në ditën e tretë të edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia mbahet kongresi i Lahutareve te trojeve shqiptare. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 15:00)

- Platformës Bashkë-krijuese organizon ekspediten e gastronimise shqiptare. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)