26 Shtator 2020

Bursat aziatike, bien të enjten

Tokio, 19 mars - Aksionet aziatike janë lëkundur pranë majave 17 mujore, të bazuara kryesisht në optimizmin e investitorëve mbi sigurinë e normave të ulëta të interesit, dhe inflacionit të ulët që do të mbështesë tregjet monetare në terma afat shkurtra.

Në ditën e sotme fokusi i investitorëve do të jenë të dhënat ekonomike nga SHBA, ku pritet të zyrtarizohen çmimet konsumatore dhe papunësia.

Indeksi MSCI për Azi-Paqësorin pa Japoninë pothuajse nuk ndryshoi në këtë sesion. Në Japoni treguesi Nikkei ra 0.95 përqind ndërsa treguesi më i gjerë Topix ra 0.70 përqind. Në Korenë e jugut treguesi Kospi ra 0.46 përqind.

Në Australi indeksi ASX u rrit 0.20 përqind. Në Kinë treguesi SSEC ra 0.43 përqind dhe treguesi i Hong Kongut ra me 0.37 përqind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shtator 2020

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet afër bankës "Pro Credit Bank". (Përballë rektoratit të UP-së, lagjia "Tre Sheshirat", ora 13:00)

- Platforma Bashkë-krijuese GërrGërr organizon ditën e dytë të programit, “Kuzhina Anasjelltas”. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)

- Mbahet nata e dytë e edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 18:30)