30 Maj 2020

Bullgaria shet letra shtetërore me vlerë 100 milion euro

Sofje, 7 prill - Shteti i Bullgarisë ka njoftuar ka shitur dje letra shtetërore me vlerë 100 milion euro.

Ky është emisioni i pestë i radhës i letrave shtetërore me vlerë që nga fillimi i vitit 2020 dhe emisioni i parë në kushtet e gjendjes së jashtëzakonshme.

Kështu borxhi i shtetit bullgar për këtë vit bëhet 500 milion euro. Emisioni i obligacioneve shtetërore është me interes vjetor 0.01 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Maj 2020

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet preliminare nga monitorimi i aktiviteteve të prokurimit të Ministrisë së Shëndetësisë gjatë kohës së pandemisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret e qendrore të Vetëvendosje, ora 17:00)