26 Maj 2019

BE- do të reagojë nëse ShBA vendos tarifa për automjetet europiane

Bruksel, 19 shkurt - Bashkimi Evropian (BE) thotë se do të ketë një reagim të shpejtë nëse ShBA-ja vendos tarifa importi për automjetet europiane dhe pjesët e tyre të këmbimit.

Departamenti i Tregtisë i ShBA-së i paraqiti Shtëpisë së Bardhë rezultatet e hetimit të tij mbi efektet e importimit të automjeteve dhe pjesëve të tyre për sigurinë kombëtare të ShBA-së, të cilat mund të çojnë në rritjen e tarifave.

Zëdhënësi i Komisionit Evropian Margaritis Schinas ka deklaruar se Komisioni Evropian është në dijeni për përfundimin e një hetimi nga Departamenti amerikan i Tregtisë për çështjen nëse importimi i makinave përbën kërcënim për sigurinë kombëtare të ShBA-së.

"Nëse ky raport shpie në veprime të dëmshme për eksportet evropiane, Komisioni Europian do të reagojë në mënyrë të shpejtë dhe të përshtatshme."

Zëdhënësi shtoi se BE-ja do të respektojë angazhimin e saj të përbashkët me ShBA-në, për sa kohë që Uashingtoni nuk merr masa që çojnë në vendosjen e pengesave tregtare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 maj 2019 - Klubi i vrapimit “XTrailers - fun run” organizon Maratonen 42 kilimetershe Germi Badofc. (Parki Gërmisë, ora 8:00)

- Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti bën homazhe te varr i dëshmorit te kombit, Bafti Haxhiu. (Varrezat e Dëshmorëve në Viti, ora 10:00)

- Me rastin e 20 vjetorit të Masakrës së Tusuzit, nën patronatin e kryetarit të Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të organizohet akademi përkujtimore. (Pranë Kompleksit Memorial të Martirëve të Masakrës së Tusuzit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti merr pjesë në përvjetorin e dytë, Jubilarë, te rënies heroike te dëshmorit te kombit, Bafti Haxhiu. (Sheshi 'Bafti Haxhiu' në Viti, ora 11:00)

- Behet zbulimi i shtatores se dëshmorit te kombit, Bafti Haxhiu. (Sheshi 'Bafti Haxhiu' në Viti, ora 12:00)