31 Mars 2020

Azi, euro bie përballë dollarit

Tokio, 25 mars - Euro kapi fundin 10-mujor në raport me dollarin amerikan të mërkurën. Investitorët dyshojnë se ka në tavolinë ndonjë zgjidhje për problemet e borxhit të Greqisë dhe kujdesi që treguan investitorët i uli zbriti prej majave 2-mujore stoqet aziatike.

Frika se Gjermania, ekonomia më e madhe e eurozonës, nuk e mbështet një plan shpëtimi për Greqinë, duke bërë të dështojë një marrëveshje në samitin që nis të enjten, e zbuti kërkesën për asete me risk, duke e zbritur indeksin japonez Nikkei nga majat 2-mujore që preku në hapje të sesionit.

Euro ra në nivel rekord ndaj frangës zvicerane. Por humbjen më të madhe e pësoi ndaj dollarit australian, duke shënuar rekordin historik të këmbimit prej 1,4621 dollarë. Forcimi i dollarit amerikan goditi çmimet e mallrave parësore, si nafta dhe ari. Ndërsa rënia e euros bëri jenin të rritet, duke rënduar kështu eksportuesit japonezë.

Dështimi i stoqeve aziatike për t’u ngjitur lart, pavarësisht ngritjes në ajër të stoqeve amerikane një ditë më parë, nxori në pah masën e kujdesit që po tregojnë investitorët në tregje. Mundësia që Kina të shtrëngojë politikën monetare veçse e ka përforcuar këtë ndjenjë. Indeksi MSCI i Azi-Paqësorit u rrit 0,26 përqind.
/Scan tv/

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 mars 2020

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me propozimin për mbështetjen e sektorit privat pas përhapjes së pandemisë COVID-19. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e rregullt të Kuvendit Komunal. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovecit, ora 10:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë "AKB reagon ndaj Propozimit të Pakos së Qeverisë për mbështetjen e bizneseve". (Zyret e AKB-ës, ora 12:00)

 

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë dhe njëkohësisht koordinator i shtabit emergjent, Visar Shehu, dhe drejtori i Drejtorisë së Administratës, Osman Hajdari mbajn konferencë për media lidhur me masat e ndërmarra nga Komuna e Prizrenit kundër pandemisë COVID-19. (Shtëpinë e Bardhë ora 14:00)

 

- Nataliya Apostolova, Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë në prani të Kryeministrit në detyrë, Albin Kurti dhe Ministrit në detyrë të Shëndetësisë, Arben Vitia do të nënshkruajë sot një kontratë me vlerë 5 milionë euro për nevoja të menjëhershme të Kosovës për luftimin e pandemisë COVID-19. (Ceremonia e sotshme e nënshkrimit do të transmetohet drejtpërdrejt në Facebook përmes faqes së BE-së në Kosovë @EuropeanUnionInKosovo, ora 17:00)