29 Shkurt 2020

Ura e Vetenrikut lëshohet për qarkullim me fillimin e marsit

Prishtinë 11 shkurt - Ministri i Infrastrukturës dhe Transportit, Lumir Abdixhiku, bashkë me zyrtarët dhe inxhinierët përgjegjës të projektit vizituan sot punimet që po zhvillohen në zgjerimin e rrugës nacionale N2, segmenti hyrja në qytetin e Prishtinës nga ana e Veternikut, bashkë me urën që i lidhë rrugët nacionale N2 dhe N25.2, me kyçjen e autostradës R7 “Ibrahim Rugova”.

Ministri Abdixhiku, theksoi se kanë arritur të përshpejtojnë planin dinamik të punimeve në këtë projekt, duke u bazuar në kushtet atmosferike.

Kësisoj, akset kryesore të këtij projekti, pritet të lëshohen në qarkullim në fillim të marsit, përderisa në të tjera detaje në të cilat nuk mund të punohet gjatë dimrit, do të të punohet edhe përgjatë marsit.

Kosto e projektit është rreth 2.5 milionë euro dhe punimet kanë filluar në korrik të vitit 2019.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 shkurt 2020 - Drejtoria e Shëndetësisë së bashku me Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, do të ofrojnë kontrolle të përgjithshme mjekësore pa pagesë për sëmundje të traktit urinar ku me pas do të ketë prononcim për media nga drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë, Visar Shehu. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë Kampionatin Individual të Kosovës për Seniorë “Adem Jashari”. (Shkolla fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet Kuvendi i Punës i Federatës i Basketbollit i Kosovës (FBK). (Hotel International Prishtina & SPA, ora 10:00)

- Qendra e Levizjes në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyret qendrore të Lëvizjes në Arbëri, ora 11:00)

Anibar International Animation Festival organizon bashkëlexim dhe diskutim në Klubin e Kinemasë “Jusuf Gërvalla” në Pejë. (Kinema “Jusuf Gërvalla”, në Pejë ora 12:00)

- Mbahet ceremonia përmbyllëse për Garën Kombëtare për Kitarë, ku do të shpallen rezultatet dhe fituesit që do ta përfaqësojnë Kosovën në Garën Ndërkombëtare që do të mbahet në Qershor 2020, në Monheim në Gjermani. (Amfiteatri i Pallatit të Rinisë, ora 18:00)