04 Korrik 2020

“Turkish Airlines” rifillon fluturimet

Stamboll, 1 qershor - Kompania ajrore “Turkish Airlines”, e cila do të rifillojë më 1 qershor fluturimet e planifikuara të ndërprera në kuadër të masave kundër pandemisë globale të koronavirusit të ri, ka vendosur që pasagjerëve t'ua shërbejë ushqimin brenda një kutie.

THY-ja do ta realizojë fluturimin e parë nga Aeroporti i Stambollit me pikëmbërritje Ankaranë më datë 1 qershor, ditë e hënë, ora 10:00 me kohën lokale në Turqi. Kompania në fjalë ka bërë edhe disa rregullime për të reduktuar sa më shumë kontaktin ndërmjet ekuipazhit dhe pasagjerëve.

Në kuadër të këtyre rregullimeve, ushqimet brenda avionit do të shërbehen brenda një kutie dhe të gjitha materialet do të jenë njëpërdorimshme; në avion nuk do të shërbehet çaj apo kafe, nuk do të përdoren gota qelqi apo porcelani, si dhe nuk do të shpërndahen kartat e menysë.

Ekipi ekspert i higjienës me mision në avion nuk do të përfshihet në asnjë fazë të shërbimit, vetëm do të kontrollojë pastërtinë dhe higjienën përgjatë fluturimit.

Fluturimet e planifikuara kombëtare do të nisë gradualisht duke filluar nga data 1 qershor edhe kompania ajrore “SunExpress”.

Nga ana tjetër, data 1 qershor shënon gjithashtu rifillimin e aktiviteteve të anijeve të pasagjerëve dhe motobarkave private, të cilat ishin ndërprerë më 17 prill.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2020

- Shoqata "Miqtë e Amerikës", do të organizojë aktivitet në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA ku aktiviteti fillon me pastrimin e sheshit Bill Clinton nga zjarrfikësat e Prishtinës. (Sheshit Bill Clinton, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do të bëjë shenjëzimin e shtigjeve të biçikletave në hyrje të Fushë-Kosovës, te rrethi i kazermës “Adem Jashari”, bashkë me grupin e çiklistëve “Marakli t’biçikletave”. (Parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA pjestarët e Qendrës së Mjekësisë Urgjente të Prishtinë do ta ngrisin flamurin. (Sheshi Bill Clinton, ora 11:00)
 
- Kryeministri merr pjesë në fillmin e fushatë së korrje shirjeve në Kosovë. (Zona Industriale në fshatin Shirokë, Komuna e Suharekës, ora 14:00)