25 Qershor 2018

Turkish Airlines do të punësojë 900 pilotë

Ankara, 2 mars - Në Turqi është krijuar “Instituti i Kërkimeve Psikologjike të Aviacionit”. Instituti është i pari i këtij lloji në vend dhe projekti është realizuar falë bashkëpunimit të THY dhe Universitetit të Stambollit.

Duke folur në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes Drejtori i Përgjithshëm i Turkish Airlines, Bilal Ekşi deklaroi se në vitin 2019 do të punësohen rreth 900 pilotë të rinj.

"Jemi të lumtur që e valëvitim me krenari flamurin tonë në 121 vende të botës dhe që kontribuojmë në punimet e projektet që bëhen në drejtim të prodhimit vendor dhe kombëtar, një çështje që intensifikohet për ditë e më shumë në vendin tonë."

"Këtë shërbim, të cilin para aktivizimit të programit në fjalë e kemi importuar nga jashtë shtetit, tani do ta marrim nga akademikët e vlefshëm të vendit tonë. Ky është një nder i madh edhe për vendin tonë, dhe për kompaninë tonë"

Drejtori i Përgjithshëm i THY-së tha se kompania në vit punëson mesatarisht 500 pilotë dhe në kuadër të kësaj edhe në vitin 2019 planifikohet të merren rreth 900 pilotë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Qershor 2018 - Ministria e Drejtësisë, me mbështetjen e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, organizon tryezën e kampanjës informuese ”Kodi Civil modern qëndron për diversitet dhe mundësi”. (Shtëpia e Kulturës në Mitrovicë, ora 10:30)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin  për statusin e punëtorëve të arsimit shqip të Republikës së Kosovës nga viti shkollor 1990/91 deri në vitin shkollor 1998/99. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Ish punëtorët e ndërmarrjes shoqërore “Ramiz Sadiku” organizojn protestë. (Përpara Prokurorit të Shtetit në rrugën Luan Haradinaj, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për rratifikimin e Marrëveshjes ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian mbi pjesëmarrjen e Kosovës në Programin e Unionit "Konkurrenca e Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme", etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Drejtori i Kadastrit, Sadudin Berisha nga Komuna e Gjilanti mban konferencë të jashtëzakonshme për mediat, për sqaruar dhe faktuar çështjen e pronës së rrethrrotullimit prapa palestrës së sporteve “Bashkim Selishta”. (Këndi i konferencave në Komunën e Gjilanit, ora 11:00)

- Grupi i Grave Deputete të Kuvendit të Republikës së Kosovës do të mbajë takim në Kaçanik, në të cilin do të diskutohet lidhur me shkëmbimin e përvojave në mes nivelit qendror dhe lokal. (Ndërtesa e Komunës së Kaçanikut, ora 11:00)

 - Mbahet mbledhja e komisionit për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në të cilën do të behët shqyrtimi Projektligjit për plotesimin dhe ndryshimin e Ligjit për Patentë Shofer, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 13:00)

 - Mbahet mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për kompleksin memorial Adem jashari në Prekaz, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 302, ora 13:00)

- Birn dhe Internews Kosova do ta publikojnë Raportin Vjetor të Monitorimit të Gjykatave për vitin 2017. (Ambientet e Objektit A të Pallatit të Drejtësisë, ora 13:30)