12 Prill 2021

Trafiku global ajror i pasagjerëve vazhdon të rënien

Paris, 7 prill - Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA) ka deklaruar se një vit nga pandemia e koronavirusit trafiku global ajror i pasagjerëve vazhdoi të bjerë.

Për shkak të masave pandemike dhe shqetësimeve, kërkesa e pasagjerëve ndërkombëtarë në shkurt ishte 88,7 për qind më pak sesa në muajin e njëjtë të vitit 2019, tha shoqata në një njoftim për shtyp.

"Shkurti nuk shfaqi asnjë tregues të një rikuperimi të kërkesës për udhëtime ajrore ndërkombëtare", tha Willie Walsh, drejtori i përgjithshëm i grupit.

Nga ana tjetër, thuhet në njoftim, kërkesa globale e trafikut të ngarkesave ajrore u rrit me 9 për qind këtë shkurt në krahasim me shkurtin e vitit 2019.

"Kërkesa në shkurt gjithashtu tregoi rritje të fortë në bazë mujore nga nivelet e janarit 2021", shtohet më tej.

Walsh tha: "Kërkesa për ngarkesa ajrore jo vetëm që po rikuperohet nga kriza COVID-19, por po rritet".

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)