27 Shtator 2020

TiK dhe Posta nuk kanë të hyra për pagat e punëtoreve, kurse menaxhmenti koordinon ‘sukseset’ e radhës

Prishtinë, 12 janar - Ish-kryeshefi i Postës dhe Telekomit të Kosovës, Shyqyri Haxha ka komentuar gjendjen ne të cilën gjenden aktualisht Telekomi.

Haxha përmes një postimi më facebook ka shkruar teksa ndërmarrja nuk ka të hyra për pagat e punëtoreve menaxhmenti e sindikata po koordinojnë ‘sukseset’ e radhës.

Ai ka shkruar gjithashtu se stafi është i ‘droguar’ nga dezinformatat ndërsa sindikata po sillet në stilin e Vladimir Leninit.

Më poshtë mund të gjeni të plotë postimin e Haxhës.

"Si shpjegohet fakti që TiK së bashku me Postën sot nuk kanë të hyra për të mbuluar pagat e puntoreve, kurse menagjmenti dhe Sindikata (e instrumentalizuar nga politika dhe menagjmenti) sot bashkë jetojnë dhe kordinojne ‘sukseset’ e radhës.

 Stafi i PTK/TiK ka ra në gjum dhe është ‘droguar’ nga dezinformata, manipulues dhe profiter kinse përfaqësues të tyre.

A thua sindikata në stilin e Vladimir Leninit me paraqitjet ‘Revolucionare’ a do të mund ta RINGJALL (Resuscitate) TiK-un/Pacientit te cilit i kane zene frymen qe nga viti 2012 e deri me sot.

Kerkesat dhe kritikat e menagjmentit dhe sindikates se Leninit drejtuar qeveris per kthim te dividendës jane ZHL-jat dhe ‘Tugu’ që vetëm Analfabetët din te ‘zbulojne’ në momente ‘klithjeje’”, ka përfunduar ai.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin “Race for the Cure” të organizuar nga OJQ “Renesansa”, në mbështetje të të mbijetuarve nga kanceri i gjirit, ku të pranishëm do të jenë edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit nga misione të huaja në Kosovë. (Sheshin e Dëshmorëve në Prizren, ora 10:00)

- Organizata X40 dhe Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizojnë tryezën e diskutimit “Lum Lumi” në të cilën do të diskutohet për dëmtimin e lumenjëve nga hidrocentralet në Kosovë. (Kino Lumbardhi Prizren, ora 11:00)
 
- Për nder të Ditës Botërore të Turizmit, nën organizimin e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik të Komunës së Prizrenit do të bëhet përurimi i projektit “Shenjëzimi i 10 shtigjeve të ecjes”, projekt i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian. (Në afërsi të fshatit Mushnikovë, afër Hotel Gold në Prizren, ora 13:00)

- Në ditën e tretë të edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia mbahet kongresi i Lahutareve te trojeve shqiptare. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 15:00)

- Platformës Bashkë-krijuese organizon ekspediten e gastronimise shqiptare. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)