19 Tetor 2020

Tenderi i Ministrisë së Infrastrukturës në kundërshtim me ligjin për buxhetin

Prishtinë, 12 tetor - Instituti Demokratik i Kosovës (KDI) ka deklaruar se nga janari deri në muajin tetor 2020, Ministria e Infrastrukturës ka iniciiar vetëm tre tenderë për projekte kapitale, prej të cilëve tenderi për ndërtimin e autostradës Prishtinë-Gjilan (Pjesa 2) është anuluar.

KDI ka thënë se tri ditë para se të miratohej në Kuvend buxheti i rishikuar i Kosovës për 2020 (si rezultat i pandemisë COVID 19), MI me 27 korrik 2020, shpalli tenderin e dytë për projektin kapital “ndërtimi i urës në Drelaj” duke u bazuar në parashikimet buxhetore të Ligjit fillestar për Buxhetin, pa i konsideruar ndryshimet, respektivisht shkurtimet që do të vinin nga rishikimi i buxhetit.

Kështu, Ministria e Infrastrukturës në Deklaratën e nevojave dhe përcaktimit të disponueshmërisë së mjeteve të datës 22 korrik 2020 , për këtë projekt parashikoi vlerën prej 400,000 € (Sipas Ligjit Nr. 07/L-001 për buxhetin e vitit 2020).

Në fakt, rishikimi i ligjit për buxhetin e vitit 2020 sipas KDI-së e zvogëloi buxhetin për këtë projekt për 150,000 € (37.5%), duke e zbritur vlerën totale të projektit në 250,000 €.

Për këtë projekt, sipas buxhetit të rishikuar, gjatë vitit 2020 janë paraparë të shpenzohen 150,000 Euro dhe 100,000 Euro të tjera në vitin 2021. Por buxheti 2020 dhe projeksionet buxhetore afatmesme nuk tregojnë se si do të sigurohen 150,000 Eurot e munguarapër këtë projekt.

Probleme të ngjashme kanë edhe mbi 200 projektet kapitale të cilat janë prekur nga rishikimi i buxhetit, pra nuk dihet se si dhe kur do të rikuperohen buxhetet e shkurtuara. Kjo e rrezikon seriozisht implementimin dhe kualitetin e projekteve.

Rishikimi i buxhetit të shtetit ka zvogëluar buxhetin për projekte kapitale të Ministrisë së Infrastrukturës për mesatarisht 18% dhe ka prekur mbi 90% të projekteve kapitale.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 Tetor 2020 - Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të pret në takim shefin e Zyres së Bashkimit Evropian në Kosovë, ambasadorin Tomas Szunyog. (Hapësirat e Shtëpisë së Bardhë, ora 8:20 - vetëm pamje)

- Kryeministri Avdullah Hoti dhe Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi marrin pjesë në Inaugurimin e Palestrës Sportive në Deçan. (Objekti i Palestrës Sportive në Deçan, ora 10:00)

- Ministri i Bujqësisë Besian Mustafa viziton Gjilanin ku do te takohet me kryetarin Lutfi Haziri. (Zyra e krytarit Haziri, ora 10:00)

- Në ditën e dytë të Javës për të Drejtat e Viktimave të Krimit mbahet diskutimi me temë “Abuzimi i fëmijëve dhe sulmet seksuale- Nevoja për trajtimin me prioritet të rasteve të abuzimeve seksuale”. (Platforma zoom, ora 10:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi pritet nga kryetari i Komunës se Suharekës. (Komuna e Suharekës, ora 10:30)

-  Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit shqyrton Projektligjin për të Drejtat Pronësore të shtetasve të huaj në Republikën e Kosovës, projektligjin për të drejtën ndërkombëtare Private, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 11:00)  

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi viziton Komunën e Klinës. (Komuna e Klinës, ora 11:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti viziton Komunën e Klinës. (Komuna e Klinës, ora 11:00)

-  Ministrja e Financave znj.Hykmete Bajrami dhe Auditori i Pergjithshëm i ZKA-së, Besnik Osmani raportojn para Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike Raportin lidhur me raportin Vjetor te Auditimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 11:00)

- Bëhet përurimi i ujësjellësit, investim nga CDI-Zvicerrane, Hidroregjioni Jugor dhe Komuna e Suharekës. (Fshati Nëpërbisht të Suharekës, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton projektligjin për identifikimin elektronik dhe shërbimet e besuara në transaksionet elektronike, Projektligjin për Inspektoratin e punës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- Ministri i Bujqësisë Besian Mustafa dhe kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri vizitojnë Industrin e Mishit “Malësia” në Gjilan. (Gjilan, ora 11:10)

- Ministri i Bujqësisë Besian Mustafa dhe kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri vizitojnë feremrët e fshatrave të Karadakut. (Fshatrat e Karadakut, ora 11:30)

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë interviston ish-Ministrin e Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 13:00

- Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës në bashkëpunim me agjencitë, fondet, programet dhe entitetet e OKB-së në Kosovë - Ekipin e OKB-së së Kosovës nën koordinimin e Zyrës e Koordinatores për Zhvillim, do të shënojë Ditën Ndërkombëtare për Zhdukjen e Varfërisë ku do të do të ndahet edhe Çmimi i Gazetarëve për Çrrënjosjen e Varfërisë. (Amfiteatri i Muzeut Kombëtar, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis njoftohet për problemet me grumbullimin e qumeshtit nga ana e fermereve të Kosovës, i  ftuar Kryetari i Këshillit koordinues të fermerëve të qumështit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Punëtorët teknik që operojnë në Ministrinë e Mjedisit, Ministrinë e Administratës se Pushtetit Lokal, Ministrinë e Zhvillimit Rajonal, Ministrinë e Drejtësisë dhe Administratës Publike do të protestojnë për ngritjen e pagave te tyre. (Objekti ish Rilindjes, ora 13:00)

- Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim shqyrton nismen legjislative e Komisionit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit për Festat Zyrtare në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)