30 Shtator 2020

Sindikata e Pavarur kërkon funksionalizimin e Bordit të RTK-së

Prishtinë, 7 gusht - Kryetari i Sindikatës së Pavarur të RTK-së, Fadil B.Hoxha, së bashku me anëtarët e kryesisë, Adriana Morina dhe Visar Duli, janë takuar sot në ambientet e Kuvendit të Kosovës, me nënkryetarën e Kuvendit Arbërie Nagavcin dhe nëkryetarin e komisionit për qeverisje lokale, administratë publike dhe medie, Valon Ramadanin.

Sindikalistët kërkuan nga deputetët që të angazhohen në funksionalizimin e Bordit të RTK-së, pasi që shtatë anëtarëve të këtij organi, prej njëmbëdhjetë sa janë gjithsej iu ka skaduar mandati. 

Si pasojë e mosfunksionalitetit të Bordit, Transmetuesi Publik, për tash e një vit është pa menaxhment dhe pa shef editorial.

Sipas sindikalistëve, për t'ju shmangur ndërhyrjeve politike, do të ishte mëse e nevojshme  që procesi i rekrutimit të anëtarëve të Bordit të realizohej nga ndonjë kompani profesionale, e jo si deri më tani nga deputetët e Kuvendit.

Praktikat e deritanishme kanë treguar se Bordet e zgjedhura direkt nga Kuvendi, në vazhdimësi iu kanë shërbyer interesave të partive në pushtet dhe atyre personale, dhe pothuajse aspak interesit të Publikut.

Gjithashtu, si nevojë urgjente është edhe zgjidhja e çështjes së financimit i cili duhet të jetë nga publiku, e jo nga buxheti i shtetit, siç është tani.

Kjo formë e financimit do të krijonte një lidhje më të fortë ndërmjet Transmetuesit Publik dhe qytetarëve.

Përfaqësuesit sindikal kërkuan nga deputetët që ta përkrahin kërkesën e Sindikatës për formimin e Komisionit Hetues Parlamentar, në mënyrë që të zbardhet e vërteta rreth borxheve milionëshe e kontratave të dëmshme të cilat janë duke e rrezikuar seriozisht funksionimin e mëtutjeshëm të Transmetuesit Publik.

Kjo kërkesë e kahmotshme e Sindikatës, sikur të përkrahej me kohë nga partitë që kishin shumicën parlamentare në Kuvend, jemi mëse të sigurtë se RTK-në nuk do ta kishim në situatën çfarë e kemi tani.

 


  

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Shtator 2020 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me Komision me përfaqësuesit e Komisionit  qeveritar për njohjen e statusit të ish të dënuarve dhe ish të përndjekurve politikë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës së bashku me Oden Ekonomike të Kosovës do të vizitojnë biznesin “Prishtina Mall”. (Zona industriale Prishtinë - Lipjan, tek rrethi i QMI-së, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi pret në takim sportistet e verbër. (kabineti i Ministres, ora11:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon publikimin e raportit “Indeksi Kosovar i Reziliencës-Ekstremizmi i Dhunshëm në Kosovë: Çfarë mund të mësojmë nga rezilienca në komunitet?” (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e katërt e rregullt për vitin 2020 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës së Prizrenit, tek “Shtëpia e Bardhë”, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon ceremoninë e nënshkrimit të Memorandumit të Bashkëpunimit për Procesin Zgjedhor. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

 - Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton raportin vjetor të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut dhe të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10,, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët e LV-së në Arbëri, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi nesër zhvillon vizitë në Komunën e Drinasit. (Ambientet e Komunës së Drinasit, ora 11:00)
 
- Administrata Tatimore e Kosovës së bashku me Oden Ekonomike të Kosovës do të vizitojnë biznesin “Ciao Berto”. (Magjistralja Prishtinë - Mitrovicë, km2, ora 11:30)

- Grupi i aktorëve të Prishtinës do mbajnë protestë pasi që kërkesat e tyre të deritanishme nuk janë realizuar. (Para objektit të vjetër të Komunës së Prishtinës, ora 12:00)

-  Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike si dhe Ligjin për zgjedhje të përgjithshme në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin Vjetor të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)
 
- Administrata Tatimore e Kosovës së bashku me Oden Ekonomike të Kosovës do të vizitojnë biznesin “Lesna”. (Rruga Lidhja e Pejës nr. 133 10000, ora 13:00)

-  Komisioni për Integrim Evropian shqyrton programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit, i ftuar Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:30)

- Drejtoria Komunale e Arsimit e Komunës së Prizrenit do të pranojë një donacion me pajisje shkollore dhe tableta nga banka Raiffeisen, për fëmijët e familjeve me vështirësi ekonomike në komunën e Prizrenit. (Drejtoria Komunale të Arsimit në Prizren, ora 14:00)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon edicionin e tretë të Metamorphosis. (Objekti i Kryqit të Kuq, në rrugën "Xhemajl Prishtina", nr.36 te RTK-ja te pazari, ora 16:30)

- Në kuadër të javës së tretë të programit publik në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Drejtperdrejt në faqen facebook-ut të Festivalin e Arkitektures, ora 18:30)