03 Tetor 2022

Shtohet linja e re ajrore që lidhë Kroacinë me Kosovën

Prishtine, 18 dhjetor – Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës vazhdon të mbetet një ndër aeroportet më atraktive për kompanitë ajrore ekzistuese dhe për kompanitë e reja. 

Një ndër linjat më të reja që është shtuar tani është edhe ajo e Zagrebit, qe do të filloj nga data 13 Dhjetor 2021 çdo të Hënë, të Mërkure dhe të Shtune me nisje nga Zagrebi për në Prishtinë në ora 12:15 dhe nga Prishtina në Zagreb nga ora 14:10.

Operatoret ajror Fly Reiseburo Prishtina, Air Munich dhe Mysky, tash më, kanë publikuar këto fluturime në sistemet e tyre për shitjen e biletave.

Këto fluturime do të operohen nga kompanitë ajrore Croatia Airlines, Trade Air dhe My Wings. 


Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022  - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i Zyrës për Qeverisje të Mirë, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children për Kosovë, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)