21 Mars 2019

ShBA tërhiqet nga Bashkimi Universal Postar

Washington, 18 tetor - Administrata e Trump-it ka vendosur ta nxjerrë ShBA-në nga Bashkimi Universal Postar (UPU) i OKB-së. ShBA-ja ka qenë anëtare e kësaj organizate për më shumë se 140 vjet.

Departamenti amerikan i Shtetit e njoftoi UPU-në se Uashingtoni do të nisë procesin e tërheqjes, që do të zgjatë për një vit.

Por administrata e Trump-it ka lënë të hapur mundësinë për qëndrim në UPU, me kusht që të diskutohen reformat e politikave.

Shtëpia e Bardhë është shprehur që nga struktura e tanishme e tarifave postare ndërkombëtare përfitojnë ekonomitë në zhvillim, duke i vënë bizneset dhe prodhuesit e vegjël amerikanë në një disavantazh serioz konkurrimi.

Kjo është organizata ose marrëveshja e fundit ndërkombëtare nga e cila Trump-i e ka tërhequr ShBA-në. Largimet e mëparshme përfshijnë Marrëveshjen e Klimës të Parisit, Marrëveshjen Globale për Migracionin të OKB-së, Këshillin për të Drejtat e Njeriut të OKB-së, si dhe marrëveshjen bërthamore të Iranit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 mars 2019  
- Ministri i Punëve të Jashtme i Republikës së Kosovës, Behgjet Pacolli, do të jetë nikoqir i homologut të tij nga Mali i Zi, Srdjan Darmanoviq. (Ambientet e Ministrisë së Punëve të Jashtme, ora 8:50)

- Përurohem hapësirat e reja të Shoqatës Down Syndrome Kosova qendra në Prishtinë. (Qyteza Pejton Lokalet e NPB-së, ora 9:00)

- Institucioni i Avokatit të Popullit organizon tryezën me temë"Përgjegjësia juridike e shtetit për shkeljet e të drejtave të njeriut". (Institucioni i Avokatit të Popullit, ora 9:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim  organizon diskutim me rastin e publikimit të dokumentit të politikave “Matja dhe vlerësimi i politikave të riintegrimit”, (Hotel Sirius, ora 9:45)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi do të takohet me kryetarin e Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ku do të diskutojë për hartat zonale, krijimin e zonave të gjelbra, veturat elektrike, policia mjedisore si dhe tema të tjera mes dy institucioneve. (Kabineti i Ministrit Matoshi, ora 10:00)

- Mbahet konferenca e përbashkët për media e Ministrit të Jashtëm, Behgjet Pacolli, dhe ministrit të jashtëm të Malit të Zi, Srdjan Darmanoviq. (Ambientet e Ministrisë së Punëve të Jashtme, ora 10:00)

Shoqata Down Syndrome Kosova organizon konferencen “Aftësia e Kufizuar Intelektuale në Kosovë”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Qendra Mediale në Çagllavicë organizon debatin publik me temë "Platforma e Kosovës për dialog - realiteti apo fundi i dialogut?". (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 10:30)

- SHL-Kosova themelon Rjetin e Qendrave Rinore të Kosovës ku edhe mban Kuvendin për zgjedhjen e Bordeve të këtij Rjeti. (Zyra e KDI-së, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin deputetët Glauk Konjufca dhe Arbërie Nagavci. (Holli i Kuvendit, ora 12:00)

- Ministri Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të vizitoi Termocentralin Kosova B lidhur me prezantimin e fillimit të investimeve madhore mjedisore në Termocentralin Kosova B, nga ana e menaxhmentit të KEK-ut. (Termocentrali Kosova B në Obiliq, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate mbanë koferencë për media. (Selia Qendrore e PSD-së, në lagjen Arbëria.  ora 14:00)