21 Shtator 2018

Rritet numri i aksidenteve me fatalitet në komunikacion

Prishtinë, 2 janar - 119 persona kanë humbur jetën në aksidente trafiku gjatë periudhës janar - nëntor të vitit  2017-të,  ka thënë zëdhënësi i Policisë, Baki Kelani. Ndërkaq, në Klinikën Emergjente në Prishtinë janë arritur shifrat rekorde të rasteve që kanë kërkuar ndihmë nga aksidentet në komunikacion.

Është arritur numri rekord i rasteve që kanë kërkuar ndihmë në Kliniken Emergjente në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës gjatë 2017-së.

Drejtori i kësaj klinikeje, Basri Lenjani, ka thënë për Radio Kosovën se është shqetësuese rritja e rasteve që përfunduan me fatalitet si pasojë e aksidenteve në komunikacion.

“Në këtë vit kemi numrin më të shtuar në Kliniken Emergjente për shkak të vdekjeve që kanë ardhur si pasojë e aksidenteve të cilat kanë qenë më fatalitet. Deri në këtë moment, në kliniken tonë kemi të regjistruar 21 raste të vdekur si pasojë e lëndimeve të marra në vendin e ngjarjes”, tha Lenjani .

Edhe zëdhënësi i Policisë, Baki Kelani, e sheh si shqetësim numrin e madh të rasteve me fatalitet si pasojë e aksidenteve në komunikacion.

” Nga janari deri në nëntor të këtij viti janë evidentuar 107 aksidente, ku me fatalitet kanë përfunduar 119 persona”, tha Kelani.

Gjatë vitit 2017-të po ashtu numër rekord është shënuar edhe te rastet të cilat kanë kërkuar ndihmë mjekësore, tha Dr Lenjani.

“Për këtë periudhë kohore, janar - dhjetor 2017-të shënohet numri rekord i të sëmurëve që kanë kërkuar shërbime emergjente pranë klinikës sonë. Gjithsejtë numri i të sëmurëve,lënduarve dhe të helmuarve sillet afër 55-mijë”, thotë  Lenjani.

Në periudhën janar- nëntor 2017, Policia e Kosovës ka shqiptuar  mbi 372 mijë gjoba në komunikacion, ose mbi 68 mijë gjoba më shumë se vitin e kaluar, tha Kelani. Ndërkaq, për vitin 2018, Policia do të vazhdojë të zbatojë ligjin për respektimin e rregullave në trafikun rrugor, me qëllim të parandalimit të aksidenteve, që gjatë 2017 kanë arritur shifrat rekord.

/RTK/

Kalendari

Ngajrjet e datës 21 shtator 2018

- Kolegji “Tempulli” i mbeshtetur nga Oda Ekonomike Gjermane dhe Asociacioni Kosovar i Motorizimit organizojnë tryezë diskutimi për të shënuar Ditën Evropiane pa Viktima në Rrugë. (Ndërtesa e OEGJK, në Zonën Industriale në Fushë Kosovë, ora 9:00)

- Let’s Do It Kosova organizon aksioni i radhës në kuadër të fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën”. (Pranë stadiumit “Fadil Vokrri”, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në aksionin e pastrimit në kuadër të Task Forcës “Ta pastrojmë Kosovën”. (Deponia pranë Stadium “Fadil Vokrri”, ora 9:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan organizon provimin pranues për studentë të rinj. (Universiteti i Gjilanit, ora 9:00)

-  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën e titulluar “Disponueshmëria e Fuqisë Punëtore në Kosovë”. (Salla e Konferencave Orion, ora 10:00)

- Projekti rajonal "Rrjeti i Veprimit për Ndërtimin e Ripërtritjes Urbane në Evropën Juglindore" organizon një ceremoni nënshkrimi të Marrëveshjes Ndër - Komunale për themelimin e rrjetit "Ripërtëritja nga Fatkeqësitë për komunat e Istogut, Klinës, Malishevës dhe Pejës”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Në Kuvendin e Republikës së Kosovës bëhen homazhe me rastin e rivarrimit të Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Holli i Kuvendit, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli bënë homazhe me rastin e rivarrimit të dëshmorit Ahmet Krasniqi. (Holli i Kuvendit, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe pranë arkivolit të Dëshmorëve të Kombit, Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Ushtrues i Detyrës së Ministrit të Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi  do të vizitojë Komunën e Prizrenit, ku së bashku me kryetarin e kësaj komune, Mytaher Haskuka do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi për ndërtimin e deponisë së mbeturinave inerte. (Ndërtesa e komunës se Prizrenit, ora 10:15) 

-  Promovohet raporti 'Stafi Akademik i UP-së - studimet, angazhimet tjera, plagjiaturat, vlerësimet e profesorëve dhe përpjesa staf-studentë e studentë-hapësirë', mes tjerash, do të publikohen rastet e 16 profesorëve të Universitetit të Prishtinës që ndër vite kanë kryer plagjiaturë. (Qendra Informative Kulturore e BE-së, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në manifestimin për 20 vjetorin e rënies së Dr. Lec Gradica. (Fshati Gradicë në Drenas, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për Dëshmorët e Kombit, Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Teatri Kombëtar, ora 12:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Rivarrimin e Dëshmorëve të Kombit, Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Varrezat e Dëshmorëve, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit në mes të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe EuroMetal-it. (Rektorati i UPHP-së, ora 14:00)

- Academic English Center KS  organizon ngjarjen e promovimit të librit të parë me thënje në gjuhën angleze, botim i parë i këtij lloji me autor kosovar i lindur në Libi. (Ambientin e qendrës Academic English Center KS, afër sheshit “Zahir Pajaziti” , mbrapa bankës TEB, ora 19:00)