17 Janar 2018

Rritet numri i aksidenteve me fatalitet në komunikacion

Prishtinë, 2 janar - 119 persona kanë humbur jetën në aksidente trafiku gjatë periudhës janar - nëntor të vitit  2017-të,  ka thënë zëdhënësi i Policisë, Baki Kelani. Ndërkaq, në Klinikën Emergjente në Prishtinë janë arritur shifrat rekorde të rasteve që kanë kërkuar ndihmë nga aksidentet në komunikacion.

Është arritur numri rekord i rasteve që kanë kërkuar ndihmë në Kliniken Emergjente në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës gjatë 2017-së.

Drejtori i kësaj klinikeje, Basri Lenjani, ka thënë për Radio Kosovën se është shqetësuese rritja e rasteve që përfunduan me fatalitet si pasojë e aksidenteve në komunikacion.

“Në këtë vit kemi numrin më të shtuar në Kliniken Emergjente për shkak të vdekjeve që kanë ardhur si pasojë e aksidenteve të cilat kanë qenë më fatalitet. Deri në këtë moment, në kliniken tonë kemi të regjistruar 21 raste të vdekur si pasojë e lëndimeve të marra në vendin e ngjarjes”, tha Lenjani .

Edhe zëdhënësi i Policisë, Baki Kelani, e sheh si shqetësim numrin e madh të rasteve me fatalitet si pasojë e aksidenteve në komunikacion.

” Nga janari deri në nëntor të këtij viti janë evidentuar 107 aksidente, ku me fatalitet kanë përfunduar 119 persona”, tha Kelani.

Gjatë vitit 2017-të po ashtu numër rekord është shënuar edhe te rastet të cilat kanë kërkuar ndihmë mjekësore, tha Dr Lenjani.

“Për këtë periudhë kohore, janar - dhjetor 2017-të shënohet numri rekord i të sëmurëve që kanë kërkuar shërbime emergjente pranë klinikës sonë. Gjithsejtë numri i të sëmurëve,lënduarve dhe të helmuarve sillet afër 55-mijë”, thotë  Lenjani.

Në periudhën janar- nëntor 2017, Policia e Kosovës ka shqiptuar  mbi 372 mijë gjoba në komunikacion, ose mbi 68 mijë gjoba më shumë se vitin e kaluar, tha Kelani. Ndërkaq, për vitin 2018, Policia do të vazhdojë të zbatojë ligjin për respektimin e rregullave në trafikun rrugor, me qëllim të parandalimit të aksidenteve, që gjatë 2017 kanë arritur shifrat rekord.

/RTK/

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Janar 2018 - Mbahet mbledhje e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i projektligjit për ndërmarrjet sociale. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 303, ora 10:00)

- Në kuadër të organizimeve në 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut, nesër më 17 janar 2018, zhvillohen homazhe te shtatorja e Skënderbeut. (Shtatorja e Skënderbeut, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të punës së Komisionit, për vitin 2017 si dhe shqyrtimi i draft-planit të punës së Komisionit, për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Për nder të 18 vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës, do të mbahet shënimin simbolik të këtij përvjetori, në të cilin pjesëmarrës do të jenë Kryeministri i Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj, Ministri i Financave Bedri Hamza, palët e interesit dhe donatorët. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00) 

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit,  salla  C 301, ora 11:00)

- Prezantohen projektet e studentëve, të cilët do të pasqyrojnë punën që është bërë gjatë semestrit dimëror 2017/18. (Fakulteti i Edukimit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Tatimin në Pronën e Paluejtshme, me raport amandamente të Komisionit funksional për Buxhet dhe Finanaca. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 12:00)

- Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj do të vizitojë kompaninë e prodhimit të produkteve farmaceutike “Trepharm”. (Hapësirat e “Trepharm” në Sllatinë, ora 12:30)

- Komuna e Gjilanit ben zbulimin e bustit te heroit Gjergj Kastrioti - Skenderbeu. (Sheshi kryesore para zyres se kryetarit ne Gjilan, ora 13:00)

- Mbahet Akademi kushtuar 550 vjetorit të Skënderbeut, me ç ‘rast do të promovohet pulla postare e Postës së Kosovës dhe Postës së Maqedonisë në të cilen do të nderohen edhe figurat e shquara të shqiptarëve, Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka, në 36-vjetorin e vrasjes së tyre. (Teatri Kombëtar të Kosovës, ora  15:00)

- Komuna e Gjilanit organizon akademin e Flakes se Janarit 2018, qe i kushtohet 550 vjetorit te vdekjes se heroit kombetar Skenderbeu dhe 50 vjetorit te protestave masive per flamurin kombetar. (Teatri i Qytetit, ora 16:00)

- Muzeu i Kosovës, me nismën e "Museum Illyricum" - Zvicër, organizojnë ekspozitë me libra; pulla dhe bankënota nga mesjeta e deri në vitet '30-ta. (Lapidariumin e Muzeut të Kosovës, ora 18:00)

- Hapet ekspozitë 55 portrete për 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. (Swiss Diamond Hotel, ora 18:00)

- Në 550 vjetorin e vdekjes së heroit kombëtar Skenderbeu dhe 50 vjetorit të protestave masive për flamurin kombëtar organizon aktivitetin Peneli i Flakes. (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 19:00)