24 Mars 2019

Rrëzohet avioni me 71 persona në bord në Nepal

Katmandu, 13 mars - Një aeroplan i nisur nga Bangladeshi me 67 pasagjerë dhe katër persona të ekuipazhit u rrëzua në aeroportin kryesor të kryeqytetit të Nepalit, Katmandu-së.

Deri më tani, disa persona janë nxjerrë të gjallë nga hekurishtet e avionit, njoftoi një zëdhënës i aeroportit.

Megjithatë, gjendja e personave të tjerë në bord mbetet ende e paqartë.

Aeroporti kryesor i Kathmandu-së është mbyllur dhe të gjitha fluturimet e tjera janë shmangur.

Fluturimi nga kryeqyteti i Bangladeshit, Dhaka, operohet nga kompania ajrore "US-Bangla".

"US-Bangla" është një njësi e kompanisë "ShBA-Bangla Group", një sipërmarrje e përbashkët ShBA-Bangladesh.

Avioni i kësaj linje nisi fluturimet në korrik të 2014-s dhe përfshin llojet "Bombardier" dhe "Boeing". 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 mars 2019

- Kryeministri Ramush Haradinaj në kuadër të manifestimit qendror “Epopeja e Dukagjinit”, bënë homazhe në Kompleksin Memorial në Gllogjan. (Gllogjan, ora 10:00)

- Në 20 vjetorin e rënies së atdhetarëve Prof. Latif Berisha dhe Agim Hajrizi, Kryesia e LDK-së bashkë me Kryetarin e Degës së LDK-së në Mitrovicë, Safet Kamberi dhe struktura të degës, bëjnë homazhe te varri i Prof. Latif Berisha. (Fshati Smrekonic, ora 11:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në manifestimin shtetëror “Epopeja e UÇK-së në Dukagjin”. (Gllogjan, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në tubimin qendror në përkujtim të Betejës së Gllogjanit dhe të gjithë dëshmorëve dhe të rënëve për liri. (Gllogjan, ora 12:00)