25 Shtator 2022

Punonjësit e "Brussels Airlines" hyjnë në grevë, anulohen shumë fluturime

Bruksel, 21 dhjetor - Punonjësit e "Brussels Airlines", kompanisë kryesore ajrore transportuese të Belgjikës kanë hyrë në grevë me kërkesën për përmirësimin e kushteve të punës.

Punonjësit e "Brussels Airlines", përfshirë pilotët dhe ekuipazhet e kabinës filluan një grevë 24 orëshe me thirrjen e bërë nga sindikatat e ndryshme të punëtorëve.

Për shkak të grevës e cila zhvillohet në fillim të pushimeve të Krishtlindjeve, një prej periudhave më intensive të vitit, janë anuluar gjysma e mbi 100 fluturimeve të planifikuara për t'u realizuar nga aeroporti i Brukselit.

Në një deklaratë të përbashkët nga sindikatat lidhur me grevën thuhet se administrata e "Brussels Airlines" nuk respekton periudhat e pushimit të punonjësve, prish balancën e punës dhe jetesës dhe që planifikimet e fluturimeve janë shumë të vështira.

"Kushtet e punës duhet të përmirësohen menjëherë", thuhet në deklaratën në të cilën bëhet e ditur se pavarësisht sakrificave që punonjësit kanë treguar për shkak të pandemisë së COVID-19, administrata nuk vepron në përputhje me marrëveshjen dhe vazhdon largimet nga puna dhe shkurtimet e pagave.

"Brussels Airlines" filloi të përballet me probleme financiare për shkak të pandemisë. Aviokompania ka marrë mbështetje financiare nga qeveria e Belgjikës dhe ajo ka njoftuar se do të ulë numrin e flotës dhe të punonjësve.

E lidhur me "Lufthansa Group", aviokompania "Brussels Airlines" ka rreth 3.300 punonjës dhe 38 avionë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shtator 2022

- Federata Atletikës së Kosovës dhe Departamenti i Sporteve, organizon maratonën “Prishtina 2022”, në të cilën marrin pjesë mbi 500 garues. (Nisja bëhet nga Teatri Kombëtar, ora 9:00)

- Me qëllim të koordinimit ndër-institucional mes Qeverisë dhe Pushtetit Lokal mbahet takimi i përbashkët me Kryeministrin, Albin Kurti, Ministrin e Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, Ministrin e Financave, Hekuran Murati, Ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe Kryetarët e Komunave me ç ‘rast do të diskutohet performanca buxhetore e Komunave dhe Investimet Kapitale, energjia, etj... (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban Konventën Programore të Gruas Demokratike të Kosovës.  (Hotel Emerald, ora 10:00)  

- Lidhja Demokratike e Kosovës, Dega në Gjilan mban konventën e madhe programore. (Salla e Teatrit të Qytetit në Gjilan, ora ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë bën prezantimin e instalacionit simbolik “Fëmijët në Shkolla”. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 12:00)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, marrin pjesë në hapjen solemne të Qendrës Kulturore Boshnjake, me rastin e festimit të Ditës Kombëtare të Boshnjakëve. (Qendra Kulturore Boshnjake në Prizren, ora 14:00)