16 Shtator 2019

Projekti i varrezave të reja e zgjidh problemin e Gjilanit

Gjilan, 6 qershor – Drejtori i Urbanizmit në Gjilan, Bekim Bajrami, në konferencën për gazetarët të enjten, ka konfirmuar se projekti i varrezave të qytetit do të përfundoj gjatë vitit 2019.

“Ky projekt e zgjidh problemin e Gjilanit për 50 vitet e ardhshme, përderisa varrezat e vjetra po konzervohen dhe po vendosen emërtimet sipas konfesioneve fetare”, ka thënë Bajrami.

Duke folur për punën pesë mujore, Bajrami tha se kjo Drejtori është në fazën e përfundimit të Planit Zhvillimor Komunal (PZhK) dhe Hartës Zonale të Komunës (HZK).

“Tani pas përfundimit edhe të punëtorisë së organizuar me të gjithë sektorët e brendshëm, kompanitë publike, shoqërinë civile, ndërtuesit dhe ekspertët e jashtëm kemi arritur të bëjmë draftin final dhe tani procedurat e mëtutjeshme me MMPH dhe aprovimin në Kuvend. Gjatë kësaj kohe janë organizuar debate në të gjitha zonat e qytetit së bashku me fshatrat. Janë mbajtur mbi 25 debate dhe shumë takime me njerëz profesionistë të fushave të ndryshme, me pjesëmarrje masive, ku për herë të parë kanë qenë të pranishëm edhe komunitetet pakicë”, tha ai.

I pari i Drejtorisë së Urbanizmit njoftoi se stafi përgjegjës për legalizimin e objekteve pa leje është në gatishmëri pas aprovimit të Ligjit të Legalizimit të objekteve nga niveli qendror dhe udhëzimit administrativ për implementim të këtij ligji, ndërkaq ka informuar se tashmë kanë marrë ofertat për hartimin e projekteve të tri parqeve,  Parku i Paqes, Parku Baja dhe Parku i Pajtimit,  që në total kapin sipërfaqe prej 14 hektarë.

“Përpos këtyre, shenjëzimi i rrugëve është në përfundim e sipër, sikurse edhe po punojmë shumë edhe në krijimin e Zonës Ekonomike Ndërkomunale Gjilan-Novobërdë, duke ndërlidhur 13 komuna dhe tri shtete. Një punë të madhe po bëhet edhe në hartimin e planit të studimit të fizibilitetit për instalimin e gasit natyror, projekt ky i pari në Republikë”, ka përfunduar drejtori i Urbanizmit në Gjilan, Bekim Bajrami.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 shtator 2019 - Fillon edicioni i dytë i konferencës më të madhe për zhvillimin e qëndrueshëm në rajon më temë 'Mbrojtja e mjedisit: kërkim për qeverisje të mirë dhe thirrje për bashkëpunim rajonal'. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të marr pjesë në përurimin ei analizave të reja laboratorike në QMF-në në Reçane, ku i pranishëm do të jetë edhe drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë, Visar Shehu.(Reçane, ora 9:30)

- Nën moton “Pjesëmarrja“, për të 11-in vit me radhë, Kuvendi i Republikës së Kosovës shënon Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë ku qytetarë, studentë dhe nxënës do të vizitojnë ndërtesën e legjislativit të vendit dhe do të njihen me punën e përfaqësuesve të tyre të zgjedhur. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 9:30)

- Komuna e Prizrenit bën hapja e Javës 'Shtigjeve të Lirisë' ku do të ketë fjalë rasti edhe nga kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka. (Prizren, ora 10:30)

- Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë bëhet hapja e panairit të organizatave të shoqërisë civile. (Oborri i Kuvendit, ora 10:50)

- Partia Demokratike dega në Prizren, do të mbajë një koferencë për media. (Zyrët e PDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë mbahet kuizi i demokracisë. (Holli i Kuvendit, ora 11:30)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e parë në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatët për Kryeministër/e të Kosovës. E ftuara e parë do të jetë znj. Vjosa Osmani, Kandidate për Kryeministre nga Lidhja Demokratike e Kosovës. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të marr pjesë në aktivitetin në Nashec tek lapidari i komandantit Remzi Ademaj. (Nashec, ora 12:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të pres në takim Ministrin e Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor nga Republika e Maqedonisë së Veriut, Naser Nuredini, me të cilin do të bisedojnë rreth bashkëpunimit mes dy shteteve në fushat përkatëse. (Kabineti i Ministrit Matoshi, ora 12:30)

- Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë mbahet debat publik “Transparenca dhe pjesëmarrja qytetare në Kuvend”.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla 405, ora 13:30)

- Mbahet ceremonia e varrimit të veprimtarit të shquar romë, Nexhip Menekshe. (Varrezat e Prizrenit, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes zyrtare të zyrës së re qëndore të Bankës Raiffeisen. (Zyra e re ndodhet në rrugën Robert Doll, ora 17:30)