16 Shtator 2019

Përfundon ndërtimi i fazës së parë të Rrugës së Kumanovës

Prishtinë, 30 maj – Komuna e Gjilanit është në përfundim e sipër të ndërtimit të fazës së parë të Rrugës së Kumanovës, e cila përfshinë të gjitha elementet përcjellëse.

Gjatë vizitës së këtij projekti, kreu i Gjilanit, Lutfi Haziri, theksoi se rëndësia e kësaj rrugë është se e lidhë Gjilanin me Kumanovën.

“Ne po punojmë në lotin e parë që përfshinë kanalizimin, tretmanin e ujërave atmosferik, troturaret, por edhe rrugët anësore. Shpresoj që ky pesë kilometërsh i Rrugës së Kumanovës e integron infrastrukturën regjionale me atë ndërkombëtare, përkatësisht Gjilanin e lidh me Kumanovën. Kjo rrugë po ndërtohet me mbështetje të organizatës zvicerane DEMOS si rezultat i performancës së lartë të Komunës së Gjilanit për çka i falënderoj shumë, sikurse edhe qytetarët për lojalitetin në pagesën e taksave komunale”, ka thënë Haziri.

Ndërsa, drejtori i Shërbimeve Publike, Naser Korça, ka njoftuar se pjesa e parë, e cila ka gjatësi prej 850 metrave dhe përfshihen edhe rrugët anësore, kap vlerën e 315 mijë euro.

“Edhe dy fazat tjera të kësaj rruge janë tenderuar dhe është bashkëfinancim me Ministrinë e Infrastrukturës. Faza e parë do të kryhet shpejtë, ndërsa dy pjesët tjera në vitin 2020 dhe 2021, sepse janë të ndara 800 mijë euro. Ky segment i rrugës do të liroj shumë qarkullimin e automjeteve në pjesët tjera, sidomos në lagjen “Arbëria” e cila është e stërngarkuar’, theksoi Korça.

Përndryshe, organizata zvicerane DEMOS dhe Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal kanë shpërblyer Gjilanin me 205 mijë euro grant për performancën e lartë të vitit 2016 dhe me këto mjete, plus bashkëfinancimi i Komunës, po ndërtohet pjesa e parë e Rrugës së Kumanovës. 

​
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 16 shtator 2019

- Fillon edicioni i dytë i konferencës më të madhe për zhvillimin e qëndrueshëm në rajon më temë 'Mbrojtja e mjedisit: kërkim për qeverisje të mirë dhe thirrje për bashkëpunim rajonal'. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të marr pjesë në përurimin ei analizave të reja laboratorike në QMF-në në Reçane, ku i pranishëm do të jetë edhe drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë, Visar Shehu.(Reçane, ora 9:30)

- Nën moton “Pjesëmarrja“, për të 11-in vit me radhë, Kuvendi i Republikës së Kosovës shënon Ditën Ndërkombëtare të Demokracisë ku qytetarë, studentë dhe nxënës do të vizitojnë ndërtesën e legjislativit të vendit dhe do të njihen me punën e përfaqësuesve të tyre të zgjedhur. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 9:30)

- Komuna e Prizrenit bën hapja e Javës 'Shtigjeve të Lirisë' ku do të ketë fjalë rasti edhe nga kryetari i Komunës, Mytaher Haskuka. (Prizren, ora 10:30)

- Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë bëhet hapja e panairit të organizatave të shoqërisë civile. (Oborri i Kuvendit, ora 10:50)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi takon Kryetarin e Komunës, Agim Aliu, me të cilin edhe do të nënshkruajë një memorandum bashkëpunimi për 'Ndërtimin e Qendrës Multifunksionale'. (Komuna e Ferizajit, ora 11:00)

- Partia Demokratike dega në Prizren, do të mbajë një koferencë për media. (Zyrët e PDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë mbahet kuizi i demokracisë. (Holli i Kuvendit, ora 11:30)

- Lëvizja FOL organizon diskutimin e parë në kuadër të Forumit FOL Hapur me kandidatët për Kryeministër/e të Kosovës. E ftuara e parë do të jetë znj. Vjosa Osmani, Kandidate për Kryeministre nga Lidhja Demokratike e Kosovës. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do të marr pjesë në aktivitetin në Nashec tek lapidari i komandantit Remzi Ademaj. (Nashec, ora 12:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, do të pres në takim Ministrin e Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor nga Republika e Maqedonisë së Veriut, Naser Nuredini, me të cilin do të bisedojnë rreth bashkëpunimit mes dy shteteve në fushat përkatëse. (Kabineti i Ministrit Matoshi, ora 12:30)

- Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Demokracisë mbahet debat publik “Transparenca dhe pjesëmarrja qytetare në Kuvend”.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla 405, ora 13:30)

- Kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE! Albin Kurti viziton fabrikën "Jatex". (Gjakovë, 14:00)

- Kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE! Albin Kurti viziton disa bujq. (Gjakovë, 15:00)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani, takohet me strukturat dhe qytetarët e Istogut. (Qendra e qytetit te Istogut, ora 16:00)

- Mbahet ceremonia e varrimit të veprimtarit të shquar romë, Nexhip Menekshe. (Varrezat e Prizrenit, ora 16:00)

- Kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE! Albin Kurti viziton Shoqatën e Zejtarëve. (Gjakovë, 16:20)

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes zyrtare të zyrës së re qëndore të Bankës Raiffeisen. (Zyra e re ndodhet në rrugën Robert Doll, ora 17:30)

- Kryetari i Lëvizjes VETËVENDOSJE! Albin Kurti takohet me Tomor Morinën. (Gjakovë, 17:40)

- Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Dr. Vjosa Osmani viziton vendlindjen e Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova, në Cerrcë dhe takohet me strukturat dhe banorët e fshatit.. (Fshati Cerrcë, ora 18:00)