22 Maj 2019

PDK-ja po e shkatërron Telekomin e Kosovës

Prishtinë, 14 maj - Shefi i grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca në seancën e sotme ku po diskutohet për gjendjen e Telekomit tha se PDK-ja ka orkestruar Telekomin e Kosovës.

Sipas tij, edhe 550 antena prej të cilave merret qiraja 3.6 milionë euro janë të vendosura te zyrtarët e PDK-së.

“Unë nuk kam asnjë familjar në Telekomin e Kosovës, ndërsa Kadri Veseli ka shumë miq dhe miqtë e tij së bashku me partinë e tij e kanë orkestruar Telekomin e Kosovës. Unë kam listuar gjashtë fakte që PDK qëndron pas kësaj pune."

"E para Shyqëri Haxhi kur ka dëshmuar se Hashim Thaçi e ka thirr në telefon, e kanë arratisur Haxhën në Londër."

"Në përgjimet printo Adem Grabovci së bashku me Besim Beqaj e vendosin Nuredin Krasniqin si ushtrues detyre, pastaj, Agron Mustafën e kanë vendosur drejtor të Telekomit, e ai është i afërt i tyre."

"Drejtori i bordit Rexh Xhombalaj është zyrtar i PDK-së, ky e ka marrë vendimin për kontratën e dëmshme. Pastaj njërin prej kryeshefave ekzekutiv është nip i Azem Sylës”, tha ai.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 maj 2019 - Ministri i mjedisit dhe planifikimit hapësinor, Fatmir Matoshi, do të pres në takim ministrin e Mjedisit dhe Turizmit të Shqipërisë, Blendi Klosi, me të cilin do të diskutojnë mbi bashkëpunimin mes dy ministrive në fushën e mjedisit. (Kabineti i ministrit Matoshi, ora 9:00)

- Mbahet takimi i Grupit të Vecantë për Reformën e Administratës Publike GVRAP. (Ministrinë e Administratës Publike, salla e takimeve kati 18, ora 9:30)

- Instituti për Politikë të Jashtme të Kosovës organizon konferencën 'Politika e jashtme e Kosovës në këndvështrim shkencor'. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Shoqata e Inovacionit Financiar mban konferencë për media në të cilën prezanton aktivitetet e shoqatës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, do të takohet me ministrin e Turizmit dhe Mjedisit i Republikës së Shqipërisë, Blendi Klosi, i cili do të jetë i shoqëruar nga  kryetarët e Bashkive të Vlorës dhe Himarës, përkatësisht Dritan Leli dhe Jorgo Goro, si dhe nga një grup operatorësh turistikë. (Ndërtesa e Ministrisë së Tregtisë, ora 10:30)

- Shefi i Komandës së Bashkuar të  Aleancës në Napoli, admiralit James Foggo viziton Ministrinë e Mbrojtjes të Republikës së Kosovës. (Ministria e Mbrojtjes, ora 11:15)

- Grupi i asambleistëve të Prishtinës, mbajnë konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 11:00)

- Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit mban dëgjim publik për Projektligjin për Referendum. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 405, ora 11:00)

- Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor në bashkë organizim më MASHT, Universitetin e Prishtinës, komunën e Dragashit, OJQ- të mjedisore  do të shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit. (Kampingu “Limth”, në hapësirat e Parkut Kombëtar “Sharri”, komuna e Dragashit, ora 12:00)

- Në shenjë nderimi dhe respekti për të rënët dhe të gjithë ata që përjetuan masakrën në burgun e Dubravës më 1999 mbahet tubimi përkujtimor për shënimin e 20 vjetorit të kësaj masakre. (Hapësirat e burgut të Dubravës, ora 12:00)

- Zyra e Koordinatores Zhvillimore të OKB-së, së bashku me Komunën  e Obliliqit dhe Let’s do it Kosova organizojnë aktivitet të mbjelljes së fidanëve në Ditën Ndërkombëtare të Biodiverzitetit. (Banesat e Plemetinës në fshatin Plemetinë, Komuna e Obiliqit, ora 14:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës organizon Ditët e Kuvendit me qytetarët e Lipjanit. (Kuvendi Komunal i Lipjanit, orën 14:00)