25 Shtator 2022

Numri i fluturimeve komerciale në BE është rritur për 156 për qind

Bruksel, 15 prill - Zyra evropiane e statistikave Eurostat ka bërë të ditur se numri i fluturimeve komerciale në Bashkimin Evropian (BE) është rritur për 156 për qind në muajin mars krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2021.

Sipas Eurostat, numri i fluturimeve është ende 27 për qind nën nivelin para pandemisë së koronavirusit COVID-19.

Eurostat njoftoi se numri i fluturimeve komerciale në muajin mars të këtij viti ishte 389.181, ndërsa një vit më parë ishte 151.986.

Në muajin mars të vitit 2020 janë regjistruar 296.362 fluturime komerciale, ndërsa 530.400 në periudhën e njëjtë të vitit 2019.

Eurostat shtoi se në mars nuk ka pasur fluturime komerciale me Ukrainën, ndërsa me Rusinë janë regjistruar vetëm 52 fluturime.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shtator 2022

- Federata Atletikës së Kosovës dhe Departamenti i Sporteve, organizon maratonën “Prishtina 2022”, në të cilën marrin pjesë mbi 500 garues. (Nisja bëhet nga Teatri Kombëtar, ora 9:00)

- Me qëllim të koordinimit ndër-institucional mes Qeverisë dhe Pushtetit Lokal mbahet takimi i përbashkët me Kryeministrin, Albin Kurti, Ministrin e Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, Ministrin e Financave, Hekuran Murati, Ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe Kryetarët e Komunave me ç ‘rast do të diskutohet performanca buxhetore e Komunave dhe Investimet Kapitale, energjia, etj... (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban Konventën Programore të Gruas Demokratike të Kosovës.  (Hotel Emerald, ora 10:00)  

- Lidhja Demokratike e Kosovës, Dega në Gjilan mban konventën e madhe programore. (Salla e Teatrit të Qytetit në Gjilan, ora ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë bën prezantimin e instalacionit simbolik “Fëmijët në Shkolla”. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 12:00)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, marrin pjesë në hapjen solemne të Qendrës Kulturore Boshnjake, me rastin e festimit të Ditës Kombëtare të Boshnjakëve. (Qendra Kulturore Boshnjake në Prizren, ora 14:00)