18 Janar 2021

Një dekadë punime në rrugën Prishtinë - Mitrovicë, serish premtime

Prishtinë, 27 korrik - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, i shoqëruar nga ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, ka vizituar rrugën nacionale Prishtinë - Mitrovicë, në fshatin Gojbul të Komunës së Vushtrrisë, për të parë nga afër punimet që me vite te tera po zhvillohen në këtë rrugë.

Me këtë rast, kryeministri Hoti tha se bashkë me ministrin Abrashi, me kryetarin e Komunës dhe me deputeten e Kuvendit të Kosovës dhe me zyrtarë të tjerë të ministrisë së Infrastrukturës, kanë dalë për të parë progresin e punimeve në këtë rrugë të rëndësisë nacionale.

“E kam parasysh që kjo rrugë është vonuar që sa vjet, ministri e ka shtuar dinamikën e punës këtu. Do të angazhohemi në Qeveri që sa më parë të kryhen procedurat e nevojshme të shpronësimit, për atë segment që lidhet nga rruga para se me hy në Vushtrri e deri këtu”, tha kryeministri Hoti dhe shtoi se janë duke diskutuar edhe disa propozime për të lidh këtë aks rrugor dhe për ta bërë këtë aks rrugor ndërkombëtar deri në veri, deri në kufi.

Më tej, kryeministri Hoti ka falënderuar edhe kryetarin e Komunës për mbështetjen që e ka dhënë bashkë me qytetarët, me komunitetin, për ta bërë të mundur që të mos pengohet dinamika e kësaj rruge.

“Unë besoj që në afatin më optimal kohor në komunikim edhe me punëkryesin do të përfundojë kjo rrugë e rëndësisë së veçantë”, tha kryeministri Hoti.

Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, ndërkaq tha se punimet në këtë segment të rrugës nacionale Prishtinë-Mitrovicë janë në fazën finale dhe shumë shpejt do të punohet edhe në aksin Gojbul-Lum i Madh.

Ministri Abrashi, falënderoi kryeministrin Hoti për përkrahjen e dhënë deri më tash, por edhe shtytjen që po u bënë projekteve madhore zhvillimore të Kosovës, me qëllim të vendosjes së Kosovës epiqendër të investimeve dhe zhvillimit ekonomik. 

Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, falënderoi kryeministrin Hoti për përkushtimin e madh dhe rritjen e dinamikës së punimeve në këtë aks rrugor tepër të rëndësishëm.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020

- Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, merr pjesë në Inaugurimin e shkollës “Dëshmorët e kombit” në fshatin Dobresh të Komunës së Vitisë. (Dobresh, Komuna e Vitisë, ora 14:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)