06 Dhjetor 2022

Ministri Zemaj, vizitoi Postën e Kosovës

Prishtinë, 23 dhjetor - Postën e Kosovës sot e vizitoi Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, i cili u mirëprit nga  U.D. Kryeshefi Ekzekutiv, Xhevdet Smakiqi së bashku me Koordinatoren për ZMM anti COVID-19 në PK, Valbona Shala Thaqi dhe Drejtorin e Kontrollit të Brendshëm, Gazmend Isufi.

U.D. Kryeshefi Ekzekutiv, në emrin e tij dhe të gjithë punonjësve të Postës së Kosovës, falënderoi përzemërsisht Ministrin Zemaj për mbështetjen që i ka dhënë Postës së Kosovës në këtë kohë pandemie, që në krye të Ministrisë së Shëndetësisë dhe personelit shëndetësor po zhvillojnë luftë humane në frontin anti COVID-19, për shpëtimin e jetëve të qytetarëve të Kosovës.

Ai falënderoi mjekët dhe infermierët për kujdesin ndaj kolegëve tanë që u sfiduan dhe po sfidohen nga pandemia, si dhe për testimin e shumë punonjësve të ndërmarrjes tonë.

Ministri Armend Zemaj, përgëzoi U.D. Kryeshefin Smakiqi dhe Drejtorin Isufi për koordinimin dhe organizimin e Postës së Kosovës për zbatimin e masave mbrojtëse të marra nga Qeveria e Kosovës, përkatësisht Ministria e Shëndetësisë ndaj pandemisë COVID-19, si dhe inkurajoi që të vazhdohet në zbatimin e tyre për të ruajtur shëndetin e përgjithshëm, posaçërisht të punonjësve të ndërmarrjes që kanë qëndruan përball rrezikut çdo ditë krahas segmenteve të tjera vitale të shtetit në shërbim ndaj gjithë qytetarëve të Republikës së Kosovës.

U.D. Drejtoresha e DRNJAP-së, Valbona Shala Thaqi, në cilësinë e Koordinatores për Zbatimin e Masave Mbrojtëse kundër përhapjes së COVID-19, dhe Drejtori Isufi si bashkë koordinator i saj, paraqitën gjendjen aktuale shëndetësore të punonjësve në ndërmarrje, ndërsa falënderuan Ministrin Armend Zemaj për bashkëpunimin edhe me institucionet shëndetësore në kuadër të Ministrisë së Shëndetësisë për trajtimin e kolegëve tanë, ndërsa u zotuan se do të kryejnë me përkushtim këtë detyrë humane.

Gjatë këtij takimi, Ministri Zemaj dha premtimin që sapo të filloi vaksinimi në Kosovë, postierët dhe sportelistës e ndërmarrjes tonë që janë në rrezik të lartë për shkak të shërbimeve direkte ndaj klientëve të Postës, do të jenë në listën prioritare në rang me kategoritë e tjera të rëndësisë shtetërore.

Ndërsa për vaksinën sezonale, ai shprehi vullnetin e tij që ekipet shëndetësore të vijnë edhe në vendin e punës në zyra postare për vaksinonim të punonjësve tanë në shenj respekti ndaj tyre.

Në fund të takimit, U.D. Kryeshefi Ekzekutiv për kontributin e tij të çmuar të Ministrit Zemaj i dhuroi një ekzemplar të kornizuar me pulla postare, që Posta e Kosovës e ka lansuar për COVID-19.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 dhjetor 2022

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, pret në takim Përfaqësuesin e Posaçëm të Bashkimit Evropian për Dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajčák. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Agjencia e Statistikave të Kosovës mban nesër takim konsultativ me Kryetar dhe përfaqësues të Komunave në Kosovë. (Hotel International Prishtina në Veternik, ora 9:30)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 301, ora 9:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Grupi për Studime Juridike dhe Politike organizojnë tryezën e rrumbullakët për reformën në Administratën Publike. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin për Anti Dopingun. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 10:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Elvana Shala, ambasadore e vullnetit të mirë në Komisionin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut ku do të diskutohet organizimi i kongresit botëror për personat me aftësi të kufizuara. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 10:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjin për zhvillimin rajonal të balancuar. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)   

- Qendra Kosovare për Zhvillim dhe Avokim mban konferencën për media në lansimin e fushatës “E Drejta për Ajër të Pastër - vrasësi i padukshëm NO2 -”. (Restorant “Rings” tek Sheshi ‘Nënë Tereza”, ora 11:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale organizon tryezën e rrumbullakët lidhur me punën, të arriturat dhe sfidat e Qendrave për Punë Sociale’’. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Komuna e Prishtinës inauguron veprën e artit në hapësira publike “Never Say Never” të artistit të mirënjohur bashkëkohor Alban Muja, e që po realizohet me mbështetje të Komunës së Prishtinës dhe MB Office. (Parku “Adem Demaçi”, ora 12:00)

- Zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi raporton para Komisionit për Punë të Jashtme dhe Diasporë lidhur me dialogun dhe planin franko-gjerman. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

 - Organizata jofitimprurëse Code organizon takimin lançues “Ora e Kodit” e cila është hyrje 1 orëshe në shkenca kompjuterike e krijuar për të shpjeguar “kodimin”. (Shkolla “Xhemail Mustafa” në Prishtinë, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, mbi publikimin e Raporteve: ‘‘Transparenca e Qeverisë’’ dhe ‘‘Transparenca në Ndërmarrjet Publike’’. (Hotel Sirius, ora 13:00)
 
- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Vlerësimin e ndikimit në mjedis, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 13:00)

 

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, së bashku me Ministrin e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, prezantojnë buxhetin për vitin 2023 para qytetarëve të Komunës së Podujevës. (Teatrin ”Avdush Hasani” në Podujevë, ora 17:30)