21 Prill 2021

Linja hekurudhore Podujevë - Fushë Kosovë do të bëhet përsëri funksionale

Prishtinë, 11 mars - INFRAKOS po planifikon të rehabilitojë dhe mundësojë linjën hekurudhore Podujevë - Fushë Kosovë përmes Prishtinës.

Degët e Linjës Lindore Hekurudhore (Podujevë - Fushë Kosovë) të Korridorit X Pan-Evropian, janë ndërtuar në vitin 1949 dhe lidhin stacionet Podujevë, Bardhosh, Prishtinë dhe Fushë Kosovë.

Kjo linjë hekurudhore pësoi dëmtime të konsiderueshme gjatë periudhës 1990 deri 1999 dhe seksioni nga Prishtina në Podujevë nuk është operacional dhe gjendja e saj aktuale nuk është e përshtatshme për trafik, pasi pothuajse të gjithë përbërësit e superstrukturës janë larguar (mungojnë).

Një nga objektivat e vendosura në Strategjinë Sektoriale dhe Transportin Multimodal 2015-2025 dhe Planin e Veprimit 5 vjeçar është krijimi i lidhjeve me rrjetin evropian të transportit dhe sigurimi i një rrjeti hekurudhor prioritar që lidh portat e transportit me zonat e rritjes së mundshme ekonomike. Kjo Linjë Lindje-Perëndim është pjesë e këtij rrjeti hekurudhor prioritar.

Sipas Studimit të Fizibilitetit për Rehabilitimin e Përgjithshëm të Linjave Hekurudhore Lindje-Perëndim në Kosovë, i cili u financua nga WBIF dhe përfundoi në 2013, rehabilitimi dhe modernizimi i përgjithshëm i kësaj linje fillimisht  u vërtetua se ka arsyeshmëri ekonomike.

Prandaj, INFRAKOS po planifikon të rehabilitojë dhe mundësoj linjën hekurudhore Podujevë - Fushë Kosovë, përmes Prishtinës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)