01 Dhjetor 2020

Kosova dhe SHBA nënshkruajnë bashkëpunimin për krijimin e rrjeteve 5G

Shkup, 23 tetor - Kryeministri i Republikës së Kosovës Avdullah Hoti, gjatë vizitës zyrtare në Maqedoninë e Veriut, në ambientet e Ambasadës së Republikës së Kosovës në Shkup, bashkë me Nën Sekretarin e Shtetit për Rritjen Ekonomike, Energjinë dhe Mjedisin, Keith Krach, ka nënshkruar Memorandumin e Bashkëpunimit për krijimin e Rrjeteve të pastra 5G.

Me këtë rast, Kryeministri Hoti tha se është kënaqësi dhe nder i veçantë që në Ambasadën e Republikës së Kosovës në Shkup të nënshkruajmë Memorandumin e Bashkëpunimit me Shtetet e Bashkuara të Amerikës, lidhur me sigurinë për 5G.

“Jam i nderuar që bashkë me Nën Sekretarin për Çështje Ekonomike të nënshkruajmë këtë Memorandum. Unë e falënderoj atë dhe gjithë Qeverinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për vendosmërinë që shpejtë të qojmë përpara zbatimin e marrëveshjes së Uashingtonit”, tha Kryeministri Hoti.

Duke vlerësuar se ky është hap i madh drejt rritjes së sigurisë në këtë fushë, Kryeministri Hoti tha se përmes kësaj Kosova merr obligimet e veta shtetërore për të qenë krahë partnerëve strategjikë siç janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në këtë fushë.

“Ne tanimë i kemi ndërmarrë veprimet e duhura në Prishtinë lidhur me këtë çështje, por besoj se kjo është shenjë e fuqishme e vendosmërisë së Presidentit Trump dhe Qeverisë së SHBA-ve, për të quar përpara zbatimin e Marrëveshjes së Uashingtonit”, tha Kryeministri Hoti, duke falënderuar edhe Ambasadorin Kosnett për mbështetjen e vazhdueshme që jep në Prishtinë, në funksion të kësaj marrëveshje dhe proceseve të tjera.

Kryeministri Hoti, tha se pret që shpejt edhe vendet tjera në regjion të lëvizin drejt nënshkrimit të këtij Memorandumi, duke potencuar se vetëm së bashku kur t’i integrojmë sistemet tona mund të rrisim sigurinë në regjion dhe sigurinë globale në këtë fushë.

Ndërsa, Nën Sekretari i Shtetit për Rritjen Ekonomike, Energjinë dhe Mjedisin, z. Keith Krach, pasi falënderoi Kryeministrin Hoti për vizionin dhe lidershipin e tij, tha se Kosova është një partner strategjik shumë i vlefshëm, dhe kjo ceremoni nënshkrimi është dëshmi e miqësisë së fuqishme në mes të dy shteteve tona. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Dhjetor 2020

- Komisioni Hetimor Parlamentar lidhur me procesin e privatizimit në Kosovë në të cilën do të behët plotësimi i listës së dëshmitarëve. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Drejtorit të AKI-së raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë lidhur me gjendjen e sigurisë në vend. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 9:30)

- Campus France, Ambasada Frnceze në Kosovë, Aleanca Franceze e Prishtinës dhe Universiteti i Prishtinës organizojnë Panairin e tretë Universitar Francez në Kosovë. (online -https://tourneebalkanskosovo.com, ora 10:00)

- Mbahet edicioni i 5-të virtual i Green Business Expo. (Businessexpo.greenkosovo.com, ora 10:30)

- Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj raporton para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me raportin e auditimit për Pasqyrat Vjetore Financiare të vitit 2019, për Ministrinë e Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike diskuton lidhur me rekomandimet e dala nga “Raporti për vendin për vitin 2020, i Komisionit Evropian” me të ftuar ministrat dhe përfaqësuesit e agjencive të pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston drejtorin e Departamentit të mjedisit dhe ujërave Muhamet Malësiu dhe drejtorin e Autoritetit të Rajonit të Pellgjeve Lumore, nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, Gani Berisha lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 11:00)

- Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, njëkohësisht, kryetari i Degës së PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, i shoqëruar nga deputetja Eliza Hoxha, mbajnë konferencë për media në të cilën do të flasin për shtatoren e re të Skënderbeut, punën e dobët artistike dhe lokacionin jo adekuat. (Zyret e PDK-së në Prizren, ora 11:00)  

- Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës interviston kryetarin e Komunës së Deçanit, Bashkim Ramosaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N225, ora 13:00)

- Partia Demokratike e Kosovës, Dega në Prishtinë, do të mbajë konferencë për medie. (Te stacioni i autobusëve urbanë “Katedralja”, ora 13:00)

- Zyrtarët e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë raportojn para Komisionit për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Infrastrukturë dhe Mjedis rreth importimit të vajit të palmës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon diskutimin online "Kuvendi përballë dialogut Kosovë-Serbi”, me deputetët e Kuvendit të Kosovës. (Paltforma Zoom dhe Live në faqen e KDI-së në Facebook, ora 13:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) mban diskutimin “Rimëkëmbja nga viti 2020: Si të rindërtojmë ekonominë dhe politikat sociale në vitin 2021?”. (Hotel Sirius, ora 17:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti mban konferencë për media lidhur me menaxhimin e situatës me pandeminë Covid-19. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 17:00)