19 Korrik 2018

Konfindustria propozon strategji te re të mirëmbajtjes së Rrugës së Kombit

Prishtinë, 2 prill - Konfindustria vlerëson, se nje strategji e re e mirëmbajtjes dhe përmirësimit të Rrugës së Kombit domosdoshmërisht duhet të diskutohet dhe vendoset bashkërisht sa me shpejt nga qeveritë e Shqipërisë dhe Kosovës.

Administrator i Përgjithshëm, Gjergj Buxhuku thekson se Rruga e Kombit, përfshi edhe pjesën e Kosovës, është me vlera jetike te shumëfishta për shqiptarët.

"Rruga është ndërtuar me kosto te mbi 2 miliard euro nga shqiptaret e dy aneve te kufirit dhe duhet te menaxhohet si nje pasuri e vetme nga Tirana, Durresi deri në Prishtinëe e me tej ne korridoret europiane", thekson Buxhuku.

 Zgjidhjet e njeanshme dhe qe nuk parashikojnë të gjithë ndikimet ekonomike, politike, shoqerore në shkallë vendi dhe krahine sipas tij rrezikojnë te ulin ndjeshem vleren strategjike te investimit dhe te prodhojne pasoja te renda per biznesin dhe qytetaret, perfshi edhe ngjarje te papranueshme sikurse ato te Tunelit te Kalimashit.

Konfindustria vlerëson, se vetëm vendimi i perbashket i Shqipërisë dhe Kosovës për menyren e menaxhimit te Rruges se Kombit, krijon kushtet baze per uljen e kostove te mirembajtjes, kryerjen e investimeve te munguara, rritjen e efektivitetit ekonomik te shfrytezimit te saj, duke prodhuar mireqenie te prekshme per gjithe shqiptaret.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 Korrik 2018

 - Rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, prof. dr. Marjan Dema nesër do të vizitojë studentët të cilët do t’i nënshtrohen provimit pranues në Universitetin e Prishtinës. (Kampusi i UP-së, ora 9:00)

- Bëhet nënshkrimi i kontratave dhe shpërndarja e tyre për të rinjtë përfitues të shpalljes së fundit nga ana e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, për Edukim Jo-Formal. (Kabineti i ministrit Kujtim Gashi. ora 10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinise dhe Sportit, Kujtim Gashi, viziton Parkun Arkeologjik Ulpiana ku do të njoftohet me ecurinë e punimeve që po ndërmerren nga Instituti Arkeologjik. (Parkun Arkeologjik Ulpiana, ora 11:00)

- Kryetari Gjykatës Themelore të Gjilanit, Ramiz Azizi do të mbajë një konferencë për media në të cilën do të prezantohet raporti gjashtë mujor i Gjykatës Themelore të Gjilanit, së bashku me Degët e saja. (Objekti i Gjykatës Themelore të Gjilanit, ora 13:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi viziton kompaninë “Albi Group”. (Albi Mall, Veternik, ora 13:00)  

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon aksionin për avancimet akademike në Universitetin e Prishtinës. (Para Rektoratit, ora 14:00)

- Ministri i Kulturës, Rinise dhe Sportit, Kujtim Gashi, viziton Federatën e Xhudos në Pejë ku në një ceremoni të organizuar do t’u ndajë ceqet xhudisteve Nora Gjakova, Distria Krasniqi dhe Driton Kuka. (Federata e Xhudos në Pejë, ora 14:00)

- Kosova 2.0 organizon një bisedë tëshkurtër me temën “diaspora” për të njohur realitetet komplekse dhe shumë-shtresore të kosovarëve qëjetojnë jashtë shtetit. (Innovation Centre Kosovo, ora 18:00)