23 Mars 2019

Konfindustria kërkon krijimin e Entit Publik për Menaxhimin e Rrugëve

Tiranë, 8 prill - Konfindustria ka bërë të ditur se do t'i kërkojë zyrtarisht vendimarrjes politike, qe sa me shpejt te fillojë punën për krijimin e Strategjisë dhe Entit Publik për Menaxhimin e Përdorimit të Rrugëve, mbeshtetur në përvojen ndërkombëtare.

Gjergj Buxhuku Administrator i Përgjithshëm i Konfindustrisë ka thënë së Strategjia dhe Enti Menaxhues Rrugor keshillohet te ndërtohen në perputhje me interesat afatgjata dhe te perbashketa te Shqipërisë dhe Kosovës dhe me proceset integruese rajonale dhe evropiane.

"Kërkesa e mesiperme është domosdoshmeri kur është shpallur vendimi politik për vendosjen e sistemit te tarifimit drejtpërdrejtë nga përdoruesit te sistemit rrugor, qe u be fakt me Rrugën e Kombit si dhe ndikimit te ndjeshëm, që një masë e tillë do te ketë në zhvillimin ekonomik afatgjatë të Shqipërisë dhe Kosovës dhe mirëqenien e qytetarëve", ka theksuar Buxhuku.

Konfindustria vlerëson, së ndërtimi i Entit Publik te Menaxhimit të Rrugëve, kthehet edhe me shumë në domosdoshmeri, nëse vlerësohen pasojat e rënda të ardhura nga keqmenaxhimi i zbatimit të kontrates koncesionare në Rrugën e Kombit, pranuar publikisht edhe nga kreret me te lartë të qeverisë së Shqipërisë.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 mars 2019 - Federata e pingpongut të Kosovës në bashkëpunim me Kpp Vitia nën patronatin e Komunës së Vitisë do të organizoj Turneun për senior Flakadani i Karadakut. (Salla e Shkollës së Mesme Teknike 'Jonuz Zejnullahu' në Vitiora, ora 9:30)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta bëjë zëvendsimin e flamurit amerikan te shtatorja e Bill Clintonit në Prishtinë, me një të ri. (Shtatorja e Bill Clintonit, ora 11:00)

- Gjimnazi “Hasan Nahi”, në kuadër të Fondacionit për Arsim dhe Kulturë “Atmosfera”, organizon edicionin e gjashtë me radhë - Garën e Inteligjencës "Eureka 6". (Ambienti i Gjimnazit “Hasan Nahi” në Prishtinë, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në shënimin e 30-vjetorit të demostratave të 23 marsit 1989 me nismëtare gratë dhe vajzat e Balajve. (Teatri “Adriana” - Ferizaj, ora 11:00)

- UBT dhe Raiffeisen Bank mbajnë garën më të madhe në vend “Data Science Hackathon”. (Kampusi i UBT-së në Lipjan, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe te Pllaka Memoriale e ushtarëve të KFOR-it, të rënë gjatë shërbimit në Kosovë. (Sheshi “Nëna Terezë”, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe te Pllaka Përkujtimore me emrat e ushtarëve britanikë, që humbën jetën në shërbim në Kosovë. (Sheshi “Edit Durham”, afër Hotelit Grand, ora 12:10)