21 Prill 2021

Kompania ajrore ruse Aeroflot e mbyll vitin 2020 me 1.6 miliardë dollarë humbje

Moskë, 12 mars - Aeroflot, kompania më e madhe ajrore ruse edhe për kundër faktit që gjatë vitit të kaluar kishte një numër të madh të fluturimeve, prapë në fund të vitit raportoj humbje, të cilat shkonin deri në 1.6 miliardë dollarë.

Edhe përkundër që të ardhurat e kompanisë gjatë vitit të kaluar kishin rënë me 55.4%, kjo nuk kishte alarmuar menaxhmentin e kompanisë që të zvogëlonte numrin e fluturimeve, me qëllim që të zvogëloj shpenzimet operative që do të ndikonte që në fund të vitit humbjet të ishin më të vogla.

Nga ekspertët rusë të ekonomisë kjo po quhet si keq menaxhim i kompanive që aksionarë kryesorë kanë shtetin.

Në Rusi nuk është i vogël numri i kompanive shtetërore që punojnë me humbje, praktikë e trashëguar nga ish BRSS.

Një nga arsyet kryesore të keq menaxhimit të kompanive shtetërore në Rusi thuhet se është emërimi i menaxherëve në bazë të preferencave politike e jo aftësive menaxheriale.

Në Rusi është i njohur fakti që një pjesë e konsideruar e menaxherëve të kompanive kryesore ruse janë ish-pjesëtarë të Shërbimeve inteligjente ruse, njerëz te besuar të presidentit Putin.

Ata pas disa viteve të kaluara si drejtues kompanish, krijojnë kompanitë e tyre private dhe shumë shpejtë hynë në listën e milionerëve rusë, që kryesisht janë familjarë dhe të besuar të drejtuesve të lartë të Kremlinit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)