27 Maj 2019

KMDLNJ: Bechtel Enka, pas vetes do të lë një varrezë masive mjedisore

Prishtinë, 11 qershor - Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNJ) ka deklaruar se shkatërruesi i mjedisit në Kosovë dhe aspiratori i buxhetit të Kosovës, me kontrata krejtësisht të mjegulluara, Bechtel Enka arriti t’i thithë buxhetit social të Kosovës edhe 53 milionë euro të buta duke ndikuar edhe më shumë në përkeqësimin e gjendjes ekonomike – sociale të pjesës dërmuese të qytetarëve të Kosovës.

Hiç këtu sipas KMDLNJ-se të korruptuarit që ia mundësuan ekocidin mjedisorë dhe që po e lejojnë këtë vrasës të sistemit ekologjik të vazhdojë aktivitetin e pandëshkuar sipas parimit: “Projekto, ndërto dhe përfito ...” duke mos marrë parasysh aspak intereset e qytetarëve të Kosovës.

Realisht sipas KMDLNJ-se pas përfundimit të autoudhës “ Arbër Xhaferi “ , me një çmim sikur të shtrohej me metale të çmuara, Bechtel Enka , pas vetes do të lë një varrezë masive mjedisore duke mos i dhënë llogari askujt.

Humbja e jetëve të dy policëve të Kosovës në rrethana, ku, sipas raportit të policisë dhe ekspertizës profesionale automjeti ka qenë teknikisht në rregull dhe se shpejtësia ka qenë jo më e madhe se 30-35 km. në orë ngre dyshime të bazuara se rruga ku është punuar dhe ka filluar ngushëtimi i saj nuk ka qenë e sinjalizuar dhe se për këtë përgjegjësi kanë kryerësit e punëve apo kompania në fjalë andaj KMDLNj pati kërkuar që , përmes hetimeve të përcaktohet apo përgënjeshtrohet përgjegjësia e Bechtel Enka për vdekjen tragjike të dy policëve që shkaktuan hidhërim të madh te të gjithë qytetarët e Kosovës. 

"Pas vdekjes së pasqaruar dhe në rrethana të dyshimta të dy policëve të Kosovës, aksi rrugorë ku ndodhi fatkeqësia u mbyllë për kohë të pacaktuar shkaku i shembjes së dheut për çka Bechtel Enka mbanë përgjegjësi konkrete."

"Kohëve të fundit, shumë banorë të luginës së Lepencit të cilën e degradoi pakthyeshëm ky ndërtues – vrasës mjedisorë po ankohen për dëmtim të pronave të tyre për shkak të përmbytjes dhe se nuk po kompensohen për dëmet të cilat , sipas vlerësimeve komunale kalojnë shifrën prej 1 milionë euro."

"Nëse Bechtel Enka e penalizon qeverinë e Kosovës, për shkak të vonesës së pagimit të kësteve, me më shumë se 38 milionë euro mbi shumën e paraparë , pse atëherë nuk ua kompenson dëmin banorëve që e kanë pësuar për fajin e kësaj kompanie ? Banorët e dëmtuar duhet ta padisin kompaninë Bechtel Enka për dëmet e shkaktuara të çastit dhe ato afatgjate duke kërkuar zhdëmtim , në përputhje me dëmet e shkaktuara", ka theksuar KMDLNJ.

Për KMDLNj ende mbetet i hapur rasti i vdekjes së dy policëve të Policisë së Kosovës pasi që nuk janë shterrur të gjitha hetimet që do të siguronin një të vërtetë të pakundërshtueshme.

KMDLNj kërkon hetime të shpejta , të pavaruara dhe të pandikuara politikisht për rastin e 53 milionëve që iu paguan Bechtel Enka në kohën kur ministri Zharku deklaron publikisht se detyrimi ndaj kësaj kompanie nuk ka qenë më shumë se 14.6 milionë euro.

Për rastin konkret sipas KMDLNJ-se duhet të caktohet përgjegjësia, ose për ministrin Zharku për deklarim të së pavërtetës, ose për ministrin Lekaj për “ qerasje “ të jashtëzakonshme bujare për këtë kompani.

"Në këtë rast nuk mund të jenë dy të vërteta dhe çdo hezitim që përmes hetimeve të sqarohet rasti dhe në bazë të provave të siguruara të përcaktohet përgjegjësia konkrete penale , është bsahkëpjesëmarrje në kryerje të veprës penale."

"Qytetarët e Kosovës e që përmes tatimit të paguar kontribuojnë për ndërtimin e autoudhës super të kushtueshme , duhet të informohen ku shkojnë taksat e tyre!"

"Duket se Bechtel Enka është ndarë e stërkënaqur me këtë bonus të pamerituar milionësh prandaj ka vendosur të shtrojë darkë për udhëheqësit e lartë kosovarë por jo edhe për banorët që i ka dëmtuar duke ua shkatërruar pronat dhe që nuk ua kompenson dëmet", ka vleresuar ne fund KMDLNJ.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 maj 2019 - Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Malit të Zi, Dragutin Dakic pritet me ceremoni ushtarake në Ministrinë e Mbrojtjes ku edhe do te takohet me Gjeralin e FSK-se Rrahman Rama. (Objekti i Ministrisë së Mbrojtjes, ora 9:00)

- Shefja e Zyrës së Bashkimit Europian, Nataliya Apostolova do të marrë pjesë në ngjarjen e nisjes të fazës së dytë të projektit Harmonizimi i Arsimit me Tregun e Punës. (Hotel Emerald, ora 9:15)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi merr pjesë në hapjen e ditës Olimpike në Ferizaj. (Ferizaj, ora 9:30)

- Në organizim të Komitetit Olimpik të Kosovës e në bashkëpunim me DKRS-në dhe me Drejtorinë e Arsimit të komunës së Mitrovicës do të organizohet Dita Olimpike e Kosovës dhe me këtë rast do të mbahet një vrapim në të cilin do të marrin pjesë të gjithë nxënësit e moshës 11 vjeçare të shkollave fillore të qytetit të Mitrovicës. (Sheshi “Adem Jashari” në Mitrovicës, ora 9:30)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim nënkryetarin e Këshillit të Atlantikut, Damon Wilson. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 9:35)

- Ministri i Mbrojtjes së Republikës së Kosovës, Rrustem Berisha takohet me Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Malit të Zi, Dragutin Dakic. (Kabineti i Ministrit të Mbrojtjes, ora 9:45)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala shqyrton Plotësim-ndryshimin e kërkesës për buxhet si dhe formimin e grupeve hetuese në kuadër të Komisionit. (Ndërtesa e Kuvendit, sallën N 303, ora 10:00)

- 25 kompani vendore që kanë dhënë shërbimet në ndërtimin e autostrades Arben Xhaferi protestojnë për shkak të mos kryerjes se pagesave ndaj këtyre kompanive për punën që kanë kryer. (Para kampit Bectel & Enca në Ferizaj

-  Kuvendi Komunal në Deçan mban mbledhje të jashtëzakonshme lidhur me zbatimin e vendimit të Gjykatës  Kushtetuese dhe pasojat për Zhvillimin  Ekonomik të Komunës së Deçanit. (Salla e Asamblesë Komunale, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Këshillit Gjyqësor, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim delegacionin nga North Atlantic, të prirë nga zv.presidenti ekzekutiv Damon Wilson. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:10 - vetëm pamje)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli pret në takim ndihmës sekretarin gjeneral të OKB-së për Evropë, Azinë Qendrore dhe SHBA, Miroslav Jenca. (Kabineti i Kryeparlamentarit, ora 10:15)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi do të zhvilloj vizitë në Komunën e Ferizajit me ç’rast do të nënshkruaj memorandum bashkëpunimi për financimin e projekteve kapitale. (Komuna e Ferizajt, ora 10:30)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi mban konferencë për media. (Ambientet e Komunës, ora 11:00)

- Drejtori për Buxhet dhe Financa i Komunes se Gjilanit, Zijadin Maliqi mban konferencë për media për 5 mujorin e punës dhe planifikimin për tre-mujorin e ardhshëm. (Zyra e kryetarit të Komunës së Gjilanit, ora 11:00)

- Mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për mbrojtjen e ajrit nga ndotja. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli, bashkë​ me ministrin e Shëndetësisë, Uran Ismaili, merr pjesë në ceremoninë e nënshkrimit për herë të parë në Kosovë, të Udhëzimin Administrativ për rregullimin dhe unifikimin e çmimit të barnave në nivel vendi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi bashk me kryetarin e Komunës së Ferizajit Agim Aliu, vizitojnë punimet e Qendrës Multifunksionale në fshatin Greme. (Fshati Greme, ora 11:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në shënimin e 20 vjetorit të operacionit “Shigjeta DO-2” dhe luftimeve në Pashtrik. (Fshati Planejë, Komuna e Prizrenit, ora 12:00)
 
- Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj dhe Ambasadori Christian Heldt do të mbajnë fjalë rasti gjatë inaugurimit të Katedrales së Novobërdës të restauruar rishtaz. (Novobërdë, afër Kalasë, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e pllakës së Shtabit Lokal. (Baran- Komuna e Pejës, ora 16:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e pllakës së Betejës së 29 Majit. (Vranoc, ora 16:50)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në zbulimin e pllakës së betejës së 29 Majit. (Kryshec, ora 17:10)