27 Shtator 2020

KDI publikon arsyet e vonesave te rrugëve Prishtinë-Pejë dhe Prishtinë-Mitrovicë

Prishtinë, 13 nëntor - Instituti Demokratik i Kosovës (KDI), organizon sot tryezën e diskutimit lidhur me dy projekte të mëdha të Ministrisë së Infrastrukturës siç janë, rehabilitimi i rrugës Prishtinë - Pejë dhe Prishtinë - Mitrovicë.

Gjatë kësaj tryeze do të bëhet edhe publikimi i hulumtimit mbi arsyet e vonesave në punime në këto dy rrugë, i titulluar “Rrugë pa fund”.

Janë berë me shumë së 12 vite që kur ka filluar rruga Prishtinë - Pejë dhe mbi 10 vite rruga Prishtinë - Mitroicë dhe as tani nuk është as për se afermi përfundimi i këtyre dy rrugëve.

Vonesat në ndërtimin e këtyre dy rrugëve kanë penguar shumë levizjen e qytetarëve, zhvillimin e bizneseve dhe kanë shkaktuar edhe shumë telashe tjera.

Për autostradën Prishtinë-Mitrovicë fondet arabe patën ndarë 56 milionë euro ndërsa për autostradën Prishtinë-Pejë ministria së bashku me BERZH kanë ndarë 200 milionë euro.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin “Race for the Cure” të organizuar nga OJQ “Renesansa”, në mbështetje të të mbijetuarve nga kanceri i gjirit, ku të pranishëm do të jenë edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit nga misione të huaja në Kosovë. (Sheshin e Dëshmorëve në Prizren, ora 10:00)

- Organizata X40 dhe Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizojnë tryezën e diskutimit “Lum Lumi” në të cilën do të diskutohet për dëmtimin e lumenjëve nga hidrocentralet në Kosovë. (Kino Lumbardhi Prizren, ora 11:00)
 
- Për nder të Ditës Botërore të Turizmit, nën organizimin e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik të Komunës së Prizrenit do të bëhet përurimi i projektit “Shenjëzimi i 10 shtigjeve të ecjes”, projekt i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian. (Në afërsi të fshatit Mushnikovë, afër Hotel Gold në Prizren, ora 13:00)

- Në ditën e tretë të edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia mbahet kongresi i Lahutareve te trojeve shqiptare. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 15:00)

- Platformës Bashkë-krijuese organizon ekspediten e gastronimise shqiptare. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)