27 Shtator 2020

Japan Airlines do të japë 50.000 bileta falas për turistët e huaj

Tokio, 28 dhjetor - Kompania ajrore japoneze “Japan Airlines” (JAL)  njoftoi se do të japë 50.000 bileta falas për fluturimet nga aeroporti Haneda (Tokio) dhe aeroporti Kansai dhe Itami (Osaka) për turistët e huaj, të cilët do të vizitojnë vendin nga 1 korriku deri në 30 shtatori, njofton agjencia e lajmeve “Kyodo”.

Oferta organizohet në bashkëpunim me Agjencinë e Turizmit të Japonisë dhe ka për qëllim të nxisë të huajt që do të vizitojnë rajonet rurale të vendit në kuadër të Lojërave Olimpike dhe Paraolimpike që do të zhvillohen në vitin 2020 në Tokio.

Nga oferta (biletat falas) do të përfitojnë edhe anëtarët e programit të Japonisë për “besnikërinë e udhëtarit”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin “Race for the Cure” të organizuar nga OJQ “Renesansa”, në mbështetje të të mbijetuarve nga kanceri i gjirit, ku të pranishëm do të jenë edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit nga misione të huaja në Kosovë. (Sheshin e Dëshmorëve në Prizren, ora 10:00)

- Organizata X40 dhe Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizojnë tryezën e diskutimit “Lum Lumi” në të cilën do të diskutohet për dëmtimin e lumenjëve nga hidrocentralet në Kosovë. (Kino Lumbardhi Prizren, ora 11:00)
 
- Për nder të Ditës Botërore të Turizmit, nën organizimin e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik të Komunës së Prizrenit do të bëhet përurimi i projektit “Shenjëzimi i 10 shtigjeve të ecjes”, projekt i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian. (Në afërsi të fshatit Mushnikovë, afër Hotel Gold në Prizren, ora 13:00)

- Në ditën e tretë të edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia mbahet kongresi i Lahutareve te trojeve shqiptare. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 15:00)

- Platformës Bashkë-krijuese organizon ekspediten e gastronimise shqiptare. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)