02 Mars 2021

Ismajli inspekton punimet në projektin e rrugës “Skifter Arifi”

Gjilan, 23 prill - Rruga “Skifer Arifi” në Gjilan është në fazën finale para asfaltimit me të gjitha elementet përcjellëse, projekt ky që kap vlerën e afro 220 mijë euro.

Nënkryetari i Komunës, Arbër Ismajli, ka thënë se kjo është një rrugë e cila e lehtëson jashtëzakonisht shumë qarkullimin e qytetarëve.

“Edhe përkujdër asaj që Gjilani është duke u ballafaqur me pandeminë, projektet infrastrukturore nuk po ndalen. Falë angazhimit të drejtorit Naser Korca dhe ekipit të tij, ky dhe projektet tjera po marrin formë sipas planifikimit”, ka thënë Ismajli, teksa ka konfirmuar se do të përfundohet të gjitha projektet në infrastrukturë, të parapara sipas kalendarit të investmeve.

Drejtori i Shërbimeve Publike, Naser Korca, ka njoftuar se ky projekt pritet të përfundojë brenda dy javësh, derisa konfirmoi edhe realizimin e projekteve në fshatra e lagje tjera.

“Është duke u punuar në infrastrukturë në LivoÒ« të Epërm, do të vazhdojmë në LivoÒ« të Ulët, Maliishevë të Epërme, rrugën Zabel-Uglarë, rrugën “Enver Miftari” në qytet dhe do të iniciojmë edhe projekte të tjera”, ka thënë KorÒ«a.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Mars 2021

- U.d. Presidentja Vjosa Osmani pret në takim të ngarkuarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. (Kabineti i Presidentes, ora 8:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj pret në takim përfaqësuesin e BE-së për dialogun Kosovë - Serbi, Miroslav Lajçak. (Zyret e Selisë Qendrore të PDK-së, ora 9:50 - mediat të marrin pamje nga ky takim)

- Komisioni Rregullativ i Prokurimit Publik dhe USAID në Kosovë, lansojnë dy module të reja të prokurimit elektronik. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mbajnë konferencë për media, me ç’rast do të bëhet dorëzimi i përgjigjes në padinë e ngritur nga kompania KelKos Energy Sh.p.k ndaj aktivistes Shpresa Loshaj.  (Para objektit të Gjykatës Themelore, dega Deçan, ora 11:00)  

- Naša Inicijativa organizon protestë paqësore kundër uzurpimit të vendeve të garantuara në parlament si pasojë e një procesi jodemokratik zgjedhor dhe të kompromentuar nga manipulime në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 14 shkurt 2021. (Pikënisja e protestës fillon nga Hotel Grandi, ora 12:00)