03 Tetor 2022

Hyseni, viziton punimet në asfaltimin e rrugës Gjilan-Bujanoc

Gjilan, 20 korrik -Kryetari i Komunës së Gjilanit, Alban Hyseni, ka parë nga afër punimet në fillimin punimeve në asfaltimin e rrugës hyrëse dhe dalëse Gjilan – Bujanoc.

Kryetari Hyseni ka thënë se ka kërkuar që sa më parë të bëhet asfaltimi i këtij segmenti.

“Ne kemi kërkuar që sa më shpejt të bëhet asfaltimi i këtij segmenti nga rrethrrotullimi deri përtej fshatit Shillovë."

"Pas asfaltimit të kësaj pjese, ne kemi kërkuar që punimet të ndërpriten në mënyrë që të mos e pengojmë qarkullimin e bashkatdhetarëve pas shtimit të fluksit të automjeteve në këtë pjesë”, ka thënë kryetari Hyseni.

Ai ka theksuar se është duke u angazhuar maksimalisht bashkë me institucionet e nivelit qendror që projektet infrastrukturore në komunën e Gjilanit të përfundojnë sa më shpejt.

“Besoj që sot dhe nesër do të përfundohet asfaltimi, ndërkaq varësisht nga temperaturat deri të shtunën maksimalisht do të lëshohet për qarkullim kjo pjesë e në këtë formë do të lehtësojmë edhe qarkullimin e automjeteve për këtë segment."

"Është bërë punë e madhe dhe e rëndësishme, ndërkohë që tash pas rritjes së çmimeve për punë, ka edhe stagnime në shumë projekte që është dashur të përfundohen tash e dy vite”, ka shtuar kryetari i Gjilanit, Alban Hyseni. ​


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022  - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i Zyrës për Qeverisje të Mirë, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children për Kosovë, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)