13 Gusht 2020

Hiqet taksa në Autostradën e Kombit

Prishtinë, 27 nëntor - Shoqëria koncesionare e autostradës ka njoftuar se ka marrë vendim për heqjen e taksës për të gjithë ata që duan të ndihmojnë të prekurit nga tërmeti në çfarëdo forme.

“Ju informojmë se shoqëria koncesionare e autostrades ne rrugen e Kombit, duke filluar qe nga dita e djeshme date 26.11.2019 ka lejuar kalimin pa pagesë të te gjithë makinave (individe, shoqata, institucione të Kosovës, Shqipërisë, etj), te cilet jane solidarizuar apo qe kane sjelle ndihma per te prekurit nga termeti."

"Keto grup personash do te lejohen te kalojne pa pagese deri ne perfundim te situates emergjente” thuhet në njoftim.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Gusht 2020

- Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Deçanit. (Objekti i Komunës se Deçanit, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do të nënshkruaj memorandum bashkëpunimi për financimin e projekteve infrastrukturore me kryetarin e komunës së Istogut, Haki Rugova. (Komuna e Istogut, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon ceremoninë e prerjes së shiritit të objektit të Stacionit Policor për Mbikëqyrje të Kufirit në Radavc ku pjesëmarrës do të jenë Drejtori i Përgjithshëm i PK-së, përfaqësues të ICITAP-it Amerikan dhe personalitete të larta vendore, përfshirë epror të PK-së. (Radavc, rruga Vitomiricë - Kullë, ora 11:00)                                              

- Drejtoria e Shëndetësisë e Komunës së Prizrenit do të bëjë hapjen e pjesës së renovuar të QKMF-së, ku do të punojë ndërrimi i tretë ku i pranishëm do të jetë kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DSH-së, Narqize Arënliu Hoxhaj. (QKMF në Prizren, ora 12:00)