23 Korrik 2018

Greva e punonjësve i shkakton 100 milionë euro dëme hekurudhave franceze

Paris, 10 prill - Autoriteti Kombëtar Francez i Hekurudhave (SNCF) ka bërë të ditur se dëmi i shkaktuar nga greva e punonjësve të tij nga 22 marsi ka arritur në 100 milionë euro.

Duke folur në kanalin BFMTV, kreu i bordit ekzekutiv të SNCF-së Guillaume Pepy rikujtoi se nga 22 marsi, punonjësit e hekurudhave kanë shkuar në grevë pesë ditë, përfshirë ditën e sotme.

"Sikurse edhe sot, për shkak të numrit të vogël të trenave që nisen në udhëtim, humbjet ditore janë rreth 20 milionë euro. Dëmi që ka pësuar SNCF nga fillimi i grevës është afro 100 milionë euro", tha Pepy, duke theksuar se greva i ka shkaktuar dëme të mëdha ekonomisë së vendit.

Përkundër grevës, tha më tej Pepy, 20 për qind e trenave të shpejtë dhe një nga gjashtë trenat mes qyteteve vazhdojnë të jenë në shërbim.

"Me këto shifra tregojmë se transporti i hekurudhës në Francë nuk është paralizuar", shtoi ai.

Sipas Pepy, 72 për qind e popullit francez mbështet reformën hekurudhore. "Nuk bëhet fjalë për ndryshim të vogël, por planifikohet e ardhmja 80 vjeçare e institucionit. Duhet të hedhim hapa sipas kësaj", tha Pepy.

Ndryshe, katër sindikata vendosën të shkonin në grevë graduale si reagim kundër reformave të propozuara që janë konsideruar si plan për të ndryshuar statusin e privilegjuar të punonjësve dhe për ta privatizuar hekurudhën.

Greva ishte planifikuar të mbahet deri më 28 qershor në ditë të caktuara, por pas takimit me ministren e Transportit javën e kaluar ishte deklaruar se ajo mund të zgjatet.

Çështja e planit për reforma do të diskutohet sot në Kuvendin Kombëtar të Francës.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Korrik 2018  - Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të zhvillojë një vizitë Komunën e Kamenicë ku do te takoeht me me kryetarin e Kamenicës, Qëndron Kastrati. (Objekti i Komunës, ora 9:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës viziton kompaninë Al Petrol  në kuadër të ciklit të takimeve me bizneset që ka nisur që nga zgjedhja si Kryetar për mandatin e ri katër vjeçar.  (Zyret Qendrore te Al Petrol, ora 9:00)

- OJQ EC Ma Ndryshe, ORKIDE dhe X40 mbajn konferencën për media rreth performancës publike “Drunj të pastër”. (Sheshi “Shatërvan”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane lidhur me shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes Financiare për IPA 2017, pjesa e parë ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian- e ftuar për të prezantuar këtë Marrëveshje znj. Dhurata Hoxha - Ministre e Integrimit Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të vizitojë Projektin “Air Energy”, në  fshatin Kitkë te Komunës se Kamenicë. (Fshati Kitkë, ora 10:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Ministrinë e Punëve të Jashtme. (Ministria e Punëve të Jashtme, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë “Pse ikin investitorët e huaj nga Kosova“. (Zyret e AKB–së, ora 13:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi takohet me anëtarët e Këshillit Shtetëror të Cilësisë të AKA. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)
 
- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të zhvillojë një vizitë në Minierën e Artanës ku do te takohet me menaxhmentin dhe minatorët. (Miniera e Artanës, ora 14:00)