03 Tetor 2022

GM tërheq 484 mijë automjete për të rregulluar problemin e rripit të sigurisë

Detroid, 17 gusht - General Motors (GM) do të tërheqë më shumë se 484 mijë automjete të mëdha (SUV) në SHBA për të rregulluar një problem që mund të shkaktojë mosfunksionimin e rripave të sigurisë në rreshtin e tretë të ulëseve.

Tërheqja përfshinë modelet Chevrolet Suburbans, Tahoes, Cadillac Escalades dhe GMC Yukons të prodhuara në vitet 2021 dhe 2022.

Prodhuesi i automjeteve në dokumentet e publikuara nga rregullatorët e sigurisë amerikane tha se pjesa që mban kapësen në mbajtësen e montuar në ulëset e rreshtit të tretë në anën e majtë dhe të djathtë mund të jenë bërë në mënyrë jo të duhur. Rripat mund të mos e mbajnë s

iç duhet një pasagjer gjatë ndonjë aksidenti të mundshëm, duke rritur rrezikun e lëndimit.

Kompania tha se nuk është në dijeni të ndonjë përplasjeje apo lëndimi të shkaktuar nga problemi në fjalë.

Tregtarët do të inspektojnë pjesët që mban kapësen dhe do të zëvendësojnë ato nëse është e nevojshme. Pronarët e makinave do të njoftohen duke filluar nga data 26 shtator.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022  - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i Zyrës për Qeverisje të Mirë, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children për Kosovë, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)