18 Shkurt 2020

Boeing mund të ndalojë prodhimin e avionëve 737 MAX

New York, 17 dhjetor - Gjiganti amerikan i aeroplanëve "Boeing" po konsideron kufizimin ose ndalimin e prodhimit të avionëve të tipit 737 MAX pas masave të mara nga rregullatorët amerikanë për moslejimin e fluturimit deri në vitin 2020, njoftuan të dielën mediet lokale.

Bordi i Drejtorëve të "Boeing"-ut pritet të vendosë për statusin e prodhimit të avionëve 737 Max në objektin e montimit përfundimtar në Washington, sipas të përditshmes "Seattle Times".

Boeing ka të ngjarë të ndalë prodhimin e 737 MAX brenda një ose dy javësh, pasi Administrata Federale e Aviacionit (FAA) e ShBA-së njoftoi javën e kaluar se nuk do të miratonte nisjen e fluturimeve të avionëve të këtij tipi deri në vitin e ardhshëm.

Shefi i FAA-së, Steve Dickson bëri të ditur se nuk ka një afat të qartë kohor për ri-certifikimin e 737 Max dhe se nevojitet ende shqyrtimi i 10 apo 11 pikave të mbetura përpara miratimit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 shkurt 2020 - Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media lidhur me rezultatet e anketës të klimës në biznes. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:30)

- Forumi për Udhëheqje dhe Diplomaci organizon debatin publik me temë “Si duhet ta adresojnë institucionet barazinë gjinore në pozicionet vendimmarrëse?”. (Kafiteri “Dit e Nat” ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit “Dialogu Kosovë-Serbi: Çfarë pas formimit të Qeverisë së re dhe përfshirjes amerikane?”, në një diskutim rreth të ardhmes së dialogut Kosovë - Serbi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Zyra Kombëtare e Auditimit prezanton raportin e auditimit të performancës “Sistemi i Përcaktimit të Tarifave të Energjisë Elektrike, Termike dhe atyre të Ujësjellësit”. (Zyra Kombëtare e Auditimit, lagja “Arbëria”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e parë e rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa në Komunën e Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, ora 10:00)

- Kryeministri Abin Kurti pret në takim ambasadorin e Zvicrës në Kosovë, z. Jean-Hubert Lebet. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët propozimi për formimin e grupeve të miqësisë, dhe propozimi i anëtarëve në delegacione për përfaqësim të Kuvendit më organizata ndërkombëtare. (Ndertesa e Kuvendit, salla C 301, ora 11:00)

- Kryeministri Albin Kurti pret në takim, kryetarin e Aleancës për Shqiptarët, Ziadin Sela.   (Ndërtesa e Qeverisë, ora 12:00)
 
- Korabi Corporation organizon ceremoninë e hapjes së “Qendrës Inovative Korabi”, një qendër unike arsimore në fushën e kulinarisë si dhe do të mbahet “Nata e çokollatës belge”, një spektakël me çokollatën më të mirë në botë, që do të prezantohet nga çokollatrier me famë ndërkombëtare. (Zyrat e Korabi Corporation në Çagllavicë, ora 18:00)