04 Tetor 2022

BE ndalon transmetimin e mediave ruse, Russia Today dhe Sputnik

Bruksel, 2 mars - Këshilli i Bashkimit Evropian (BE) ka miratuar vendimin e tij për të ndaluar transmetimin e mediave ruse Russia Today (RT) dhe Sputnik brenda BE-së.

Këshilli Evropian njoftoi se transmetimi i mediave ruse, përfshirë në anglisht, gjermanisht, frëngjisht dhe spanjisht, do të ndalohen derisa të përfundojë "sulmi rus në Ukrainë dhe manipulimi i informacionit me dezinformata anti-BE".

Vendimi për ndalimin u publikua edhe në "Gazetën Zyrtare" të BE-së. Në vendim thuhej se këto organizata u ndaluan në të gjitha llojet e mediave, përfshirë ato kabllore, satelitore, IPTV, ofruesit e shërbimeve të internetit, platformat dhe aplikacionet e shkëmbimit të videove në internet.

Në deklaratën e Këshillit thuhet se “Rusia po kryen një fushatë sistematike dezinformuese ndërkombëtare, duke shtrembëruar faktet për vendet fqinje dhe duke u përpjekur të krijojë destabilitet në këto vende”.

Thuhet se Rusia synonte partitë politike, shoqërinë civile, pakicat etnike, refugjatët dhe institucionet demokratike në Evropë, veçanërisht gjatë periudhave zgjedhore, në kuadër të përpjekjeve të saj dezinformuese dhe manipuluese.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Marrëdhëniet me Jashtë dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell deklaroi se transmetimi i mediave të ndaluara ruse përbën një kërcënim të drejtpërdrejt për sigurinë dhe rendin publik.

Duke kujtuar se ata kishin vendosur sanksione mbi menaxhimin editorial të RT më parë, Borrell tha se synimi i aktiviteteve të organizatave të shtypit nën kontrollin e shtetit rus ishte i nevojshëm për BE-në.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 tetor 2022

- Komisioni për Punë të Jashtme dhe Diasporë takohet me delegacionin e administratës së Parlamentit të Republikës së Austrisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 8:30)

- Misioni i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë organizon ceremoninë zyrtare të nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit ndërmjet komunave të rajonit, Prishtinës, Obiliqit, Lipjanit, Podujevës dhe Fushë Kosovës dhe Qendrës për Mbrojtjen e Grave dhe Fëmijëve në Prishtinë. (Hotel Amazona, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën e diskutimit gjatë të cilës do të shpalosën të gjeturat nga analiza e procedurave të prokurimit publik lidhur me shpenzimet publike të realizuara nga Ministria e Shëndetësisë dhe Shërbimi Spitalor Klinik Universitar gjatë periudhës 2020 – 2022. (Restorant Boho, ora 10:00)  

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e Auditorit të Përgjithshëm për Raportn Vjetor Financiar të Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2021. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Në kuadër të aktiviteteve kulturore artistike brenda institucioneve korrektuese, nesër në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan, do të shfaqet Filmi “ Sffaragette”. (Qendra Korrektuese për Femra Lipjan, ora 11:00)

- Me rastin e 4 Tetorit, “Ditës Botërore për Mbrojtjen e Kafshëve”,  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës në bashkë organizim me Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë, OJQ-në Fondacioni për Mbrojtjen e të Drejtave të Kafshëve si dhe Fondacioni për mbrojtjen e kafshëve Vier Pfoten Kosova do të shënojmë këtë ditë në Pyllin e Arinjve Prishtina. (Fshati Mramor, afër liqenit të Badovcit, ora 11:00)
 
- Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Rahovec, përgjatë gjithë muajit tetor, si muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, çdo ditë pune ofron shërbimin e mamografisë falas për të gjithë. (Rahovec, ora 11:00)

- Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati së bashku me Ministren e Financave dhe Ekonomisë të Shqipërisë, Delina Ibrahimaj, Drejtorin e Përgjithshëm të Doganave të Kosovës Agron Llugaliu dhe Doganës së Shqipërisë Genti Gazheli do të inspektojnë punët në hapësirat e përbashkëta të Portit të Durrësit. (Porti i Durrësit, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton në parim i Projektligjit për Sigurinë e përgjithshme të produkteve si dhe formon grupin e punës për mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për komunikimet elektronike. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 12:00)