02 Shkurt 2023

Arabia Saudite po planifikon ndërtimin e aeroportit më të madh në botë

Riad, 5 dhjetor - Arabia Saudite synon të bëhet një destinacion turistik, duke projektuar ndërtimin e një prej aeroporteve më të mëdhenj në botë.

Aeroporti Ndërkombëtar i Mbretit Salman, që do të ndërtohet në kryeqytetin Riad, do të ketë të paktën gjashtë pista paralele, duke lejuar udhëtimin e 185 milionë pasagjerëve në vit.

I ndërtuar mbi aeroportin aktual ndërkombëtar King Khalid, aeroporti i ri do të shtrihet në 22 milje katrorë dhe do të projektohet nga firma e njohur e arkitekturës Foster + Partners.

Në fakt, Arabia Saudite tashmë është shtëpia e aeroportit më të madh në botë. Ky është Aeroporti Ndërkombëtar i Mbretit Fahd në Dammam, 250 milje në verilindje të Riadit. Aeroporti i ri do të përfshijë më shumë se 4.5 milje katrorë objekte.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)