25 Shtator 2022

Aeroporti i Brukselit thyen rekord në Evropë për vonesat

Bruksel, 14 korrik - Në aeroportin e Brukselit, 72 për qind e avionëve të planifikuar nuk mundën të ngrihen në fluturim në kohë dhe disa fluturime u anuluan.

Sipas informacioneve të shtypit belg që bazohen në Udhëzuesin Zyrtar të Aviacionit me qendër në Britani, thuhet se aeroporti i Brukselit është vendi ku janë shtyrë më shumë fluturime në Evropë për muajin korrik.

Teksa 72 për qind e fluturimeve janë kryer me vonesë, njoftohet se 2,5 për qind e tyre janë anuluar.

Nathalie Pierard, zëdhënësja e aeroportit të Brukselit, tha se situata është shkaktuar nga shumë arsye dhe disa prej tyre janë mungesa e personelit për transportimin e bagazheve dhe kontrollin e pasaportave.

Sektori i aviacionit po kalon në një periudhë të vështirë për shkak të shkurtimeve të personelit si pasojë e pakësimit së fluturimeve gjatë pandemisë së koronavirusit COVID-19, rritjes së kostove për shkak të inflacionit të lartë dhe grevave të personelit të kryera për shkak të kërkesave për paga më të larta. Në Evropë shumë kompani ajrore si Lufthansa dhe British Airways anulojnë fluturimet e tyre.

Muajin e kaluar, në aeroportin e Brukselit ishte e pamundur të realizohen fluturime për shkak të grevës, ku dhe Brussels Airlines anuloi fluturimet e saj për tre ditë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 shtator 2022

- Federata Atletikës së Kosovës dhe Departamenti i Sporteve, organizon maratonën “Prishtina 2022”, në të cilën marrin pjesë mbi 500 garues. (Nisja bëhet nga Teatri Kombëtar, ora 9:00)

- Me qëllim të koordinimit ndër-institucional mes Qeverisë dhe Pushtetit Lokal mbahet takimi i përbashkët me Kryeministrin, Albin Kurti, Ministrin e Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, Ministrin e Financave, Hekuran Murati, Ministren e Ekonomisë, Artane Rizvanolli dhe Kryetarët e Komunave me ç ‘rast do të diskutohet performanca buxhetore e Komunave dhe Investimet Kapitale, energjia, etj... (Hotel Dukagjini në Pejë, ora 10:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban Konventën Programore të Gruas Demokratike të Kosovës.  (Hotel Emerald, ora 10:00)  

- Lidhja Demokratike e Kosovës, Dega në Gjilan mban konventën e madhe programore. (Salla e Teatrit të Qytetit në Gjilan, ora ora 11:00)

- Koalicioni i OJQ–ve për Mbrojtjen e Fëmijëve në Kosovë bën prezantimin e instalacionit simbolik “Fëmijët në Shkolla”. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 12:00)
 
- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, Emilija Redžepi, marrin pjesë në hapjen solemne të Qendrës Kulturore Boshnjake, me rastin e festimit të Ditës Kombëtare të Boshnjakëve. (Qendra Kulturore Boshnjake në Prizren, ora 14:00)