21 Tetor 2020

Transformimi digjital, shtysë kyçe për zhvillimin ekonomik të Kosovës

Prishtinë, 7 tetor - Pandemia COVID-19 përveç sfidave dhe çrregullimeve mbi të gjitha sferat jetësore, ka krijuar një nevojë të paprecedentë për transformim digjital të veprimtarive ekonomike, në mënyrë që bizneset të përshtaten me realitetin e ri.  

Kjo u tha mes të tjerash gjatë një forumi virtual të organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë, me një panel ekspertësh të kësaj fushe, të cilët njëzërit theksuan se transformimi digjital i kushtëzuar nga përhapja e pandemisë ka hapur rrugë për krijimin e ndërmarrjeve të reja, si dhe reformimin e strategjive të atyre ekzistuese.

Blin Zeqiri, kryeshef ekzekutiv në kompaninë Art House, i cili ishte edhe moderator i këtij forumi, theksoi se procesi i transformimit digjital jo vetëm tek bizneset por edhe tek shërbimet publike është krucial për zhvillimin e vendit, derisa tha se megjithatë ky transformim do të marrë kohë për të ndodhur.

Ai gjithashtu foli mbi nevojën që bizneset që operojnë në fushën e teknologjisë në Kosovë të zhvillohen sa më shumë, në mënyrë që të mund të ofrojnë shërbime sa më kualitative dhe të tërheqin klientë ndërkombëtarë, të cilëve tanimë veçse kanë filluar të u shërbejnë.    

Jeta Zagragja, drejtoreshë e operimeve të biznesit në kompaninë amerikane UCXmarket, theksoi se nevoja e krijuar për transformim digjital pas shpërthimit të pandemisë ka qenë shtysë kyçe e avancimit teknologjik të cilin po e përjetojmë tani në Kosovë në të gjithë sektorët, e sidomos në atë të shitjeve përmes internetit.

Ajo shtoi se Republika e Kosovës është vend ideal për investime të huaja, kryesisht për shkak të atraktivitetit në aspektin legjior dhe tatimor, të cilët krijojnë lehtësira për zhvillimin e ndërmarrjeve të reja veçanërisht në sektorin e teknologjisë, derisa shtoi se imazhi i vendit, megjithëse i dëmtuar nga jostabiliteti politik, është në zhvillim e sipër.

Sipas saj, për të siguruar zhvillim të mirëfilltë, duhet të promovohet kapaciteti i rinisë së Kosovës si dhe afrimiteti kulturor ndaj shteteve të zhvilluara.

Duke marrë shembull eksperiencën që ajo ka pasur brenda UCXmarket gjatë periudhës me COVID-19, Zagragja theksoi se transferimi i punëve nga shtëpia si një ndër reformat fundamentale të implementuara që nga shpërthimi i pandemisë po ashtu ka qenë një motivues i madh i zhvillimit digjital, ndërsa kjo strategji do të jetë prezente dhe pas pandemisë.

Për fund, ajo u bëri thirrje kompanive të ndikuara nga kjo situatë që të ndërmarrin hapat e nevojshëm për rimëkëmbjen e tyre përmes transformimit digjital, si dhe shfrytëzimit të duhur të resurseve të ofruara për to nga shteti i Kosovës.  

Bleron Limani, kryeshef teknik në kompaninë amerikane VAIU Kosova, tha se pandemia COVID-19 ka sjellë një kërkesë të shtuar për kryerjen e pagesave online, gjë që është edhe një nga shërbimet në fokus të kësaj kompanie.

Duke u ndërlidhur me atraktivitetin e Kosovës për investitorët, Limani theksoi se sektori privat luan rol të madh në ndryshimin dhe përmirësimin e imazhit të Kosovës para investitorëve amerikanë apo të tjerë të huaj.

Ai shtoi se duhet ngritur vetëdija mbi mundësitë e bashkëpunimit përmes rrjetëzimit mes bizneseve që ofrojnë akterët si oda amerikane, por edhe përmes platformave digjitale që i shërbejnë të njëjtit qëllim, e që krijojnë kushte për ndërtimin e kredibilitetit të ndërmarrësve kosovar në tregun global, si dhe lehtësira për bashkëpunim brenda dhe jashtë kufitar.

Tutje, Limani foli edhe për nevojën e digjitalizimit të shërbimeve komunale si dhe përditësimin e sistemit arsimor në mënyrë që rinia, dhe qytetarët në përgjithësi, të jenë më të përgatitur për tregun e punës tashmë të reformuar nga pandemia COVID-19.  
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Tetor 2020

 - Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 9:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi viziton Komunën e Skenderajt ku do te takohet me Kryetarin Bekim Jashari. (Ndërtesa e komunës së Skenderajt, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në fillimin e punimeve për ndërtimin e infrastrukturës rrugore në rrugën “Fahredin Hoti”, e cila gjendet në lagjen “11 Marsi”. (Në afërsi të çerdhes publike në lagjen “11 Marsi” në Prizren, ora 10:00)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të mbahen tri interpelanca të kryeministrit Avdulla Hot. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Në ditën e dytë të Javës për të Drejtat e Viktimave të Krimit mbahet diskutimi me temë “Qasja e përgjithshme ndaj viktimave në kohën e pandemisë”. (Platforma zoom, ora 10:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton Raportin vjetor financiar i Buxhetit të Republikës së Kosovës për vitin 2019, shqyrtimi i Projektligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike - Covid-19, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

  - Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi ndan certifikatave për ndërmarrësi në Skenderaj. (Skenderaj, ora 10:30)

- Kryetari i degës së PDK-së në Prizren Shaqir Totaj, mban konferencën e radhës. (Zyret e PDK-së në Prizren, ora 11:00)

- Këshilli Turk në Kosovë do të bëj përurimin e projektit të Klasës së Fizioterapisë në shkollën së mesme të mjeksisë "Hysni Zajmi". (Gjakovë, ora 12:00)

- Kampioni i botës në boks, Robin Haxhi Krasniqi viziton Komunen e Prishtines. (Objekti i Komunës, ora 12:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi viziton Komunën e Drenasit ku do të takohet me kryetarin Ramiz Lladrovci. (Ndërtesa e Komunës së Drenasit, ora 13:00)

- Me rastin e 25 vjetorit të rrëmbimit dhe vrasjes së Remzi Hoxhes mbahet konferencë për media. (Sëiss Diamond Prishtina, ora 13:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në ceremoninë e fillimit të punimeve për ndërtimin e Fushës së Mbyllur të Tenisit, në oborrin e Qendrës Sportive "Sezai Surroi". (Oborri i Qendrës Sportive "Sezai Surroi" në Prizren, ora 14:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vazhdon mbledhjen e ditës së djeshme. (Ndërtesa e KQZ-së, në sallën që gjendet në katin e 4-t, ora 14:00)