16 Dhjetor 2017

Soyuz dërgon astronautët në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë

Prishtinë, 29 korrik - Anije kozmike Soyuz, është nisur nga baza ajrore Bajkonuar e Kazakistanit, drejt një misioni pesë mujor në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë.

Në këtë anije gjenden astronauti nga NASA, Randy Bresnik, astronauti rus, Sergei Ryazansky dhe Paolo Nespoli nga Agjencia Evropiane e Hapësirës.

Disa orë më vonë anija ka arritur në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë.

Të tre astronautët u janë bashkuar një ekipi prej tre personash që tashmë gjenden në këtë stacion.

Për 42 vjeçarin, Ryazansky, ky është misioni i tretë në Stacionin Ndërkombëtar të Gjithësisë.

Laboratori hapësior i këtij stacioni kap shifrën e 100 miliardë dollarëve.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Dhjetor 2017 - Komisioni Qendrore i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media në të cilen do të njoftoj lidhur me hapjen e qendrave të votimit në zgjedhjet për kyrtar të komunës së Istogut. (Salla e mbledhjeve të KQZ-së, ora 8:00)

- Në mesin e 2000 nxënësve do të përzgjidhen 250 finalistë ku do të garojnë në fazen finale të Garës Eureka. (Ambienti i Gjimnazit Hasan Nahi në Prishtinë, ora 11:00)

- Komisioni Qendrore i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media në të cilen do të njoftoj lidhur pjesëmarrjen në votime deri në ora 11:00. (Salla e mbledhjeve të KQZ-së, ora 11:30)

- Lëvizja Vetëvendosje mban mbledhjen e XXXI-të të Këshillit të Përgjithshëm. (Lokalet e American School of Kosova, ora 11:30)

- Komisioni Qendrore i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media në të cilen do të njoftoj lidhur pjesëmarrjen në votime deri në ora 15:00. (Salla e mbledhjeve të KQZ-së, ora 15:30)

- Komisioni Qendrore i Zgjedhjeve mban konferencën e parë për media në të cilen do të njoftoj lidhur pjesëmarrjen në votime deri në ora 19:00. (Salla e mbledhjeve të KQZ-së, ora 19:30)