21 Shkurt 2020

Shkatërrohet rrjeti më i madh i hakerëve në botë

Madrid, 4 mars – Policia spanjolle shkatërroi rrjetin më të madh të hakerëve në botë, i cili ka infektuar 13 milionë kompjuterë në mbarë botën, ndërsa gjatë operacionit janë arrestuar tre persona.

Hakerët i kanë infektuar kompjuterët e personave fizikë nga të gjitha pjesët e botës, duke ua vjedhur të dhënat nga kartelat kreditore, emrat e shfrytëzuesve, parullat apo informat tjera të besueshme.

I ashtuquajturi rrjetë Mariposa për herët të parë është zbuluar në maj të vitit 2009 nga firma shtetërore kanadezë për mbrojtjen e informatave.

Tre të arrestuarit janë shtetas spanjollë të moshës prej 25 deri 31 vjeçe.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 shkurt 2020  - Mbahet takimi i 178-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Grupi për Ballkan dhe anëtarët e tjerë të Grupit për Politika dhe Avokim Kosovë – Serbi mbajnë tryezën e diskutimit për të arriturat e dialogut teknik Kosovë – Serbi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi (zyra e kryetarit, ora 10:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në akademinë përkujtimore për heroin Shaban Polluzha, me rastin e 75 vjetorit të rënies së tij. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim kryetaren e Kuvendit të Republikës, Vjosa Osmani (zyra e kryetarit, ora 15:00)

- Kryeparlamentarja Osmani mban fjalim para kuvendarëve të Gjilanit e më pas viziton shkollën fillore “Thimi Mitko”. (Salla e Kuvendit te Komunës së Gjilanit, ora 15:30)

- Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani dhe Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri do të shkojnë për vizitë ngushëlluese në familjen Bllaca. (Gjilan, ora 17:00)

Festivali Nderkombetar i Animacionit Anibar organizon natën e shfaqjes së filmit Please Vote for Me" dhe dhurimit të librit nga truAktiv. (Kinema "Jusuf Gërvalla" në Pejë, ora 19:00)