30 Shtator 2020

SHBA zgjeron luftën ndaj teknologjisë kineze "të përkrahur nga shteti"

Washington, 6 gusht - Shtetet e Bashkuara janë duke synuar kufizimin e përdorimit të teknologjisë kineze, teksa marrëdhëniet në mes të dy ekonomive më të mëdha në botë vazhdojnë të përkeqësohen.

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka thënë më 5 gusht se SHBA-ja do të tentojë të ndalojë shërbimet e disa aplikacioneve kineze, duke i përshkruar të njëjtat si teknologji kineze “të përkrahur nga shteti”, të cilat sipas tij përbëjnë kërcënim për sigurinë kombëtare të SHBA-së dhe për të dhënat e shtetasve amerikanë.

Pompeo nuk ka hedhur poshtë mundësinë që SHBA-ja të largojë nga lista e aplikacioneve të saj teknologjinë kineze si TikTok dhe WeChat, si dhe mund të ndalojë instalimin e aplikacioneve amerikane në telefonët kinezë.

Komentet e tij kanë ardhur një javë pasi presidenti amerikan, Donald Trump ka rritur sulmet e tij ndaj teknologjisë kineze, duke bërë thirrje për ndalim të aplikacionit TikTok në territorin amerikan.

TikTok është në pronësi të kompanisë kineze, ByteDance. Trump më vonë ka thënë se do ta lejonte gjigantin amerikan, Microsoft që të arrijë marrëveshje për blerje të TikTokut deri më 15 shtator.

Nëse marrëveshja nuk arrihet, ai ka paralajmëruar ndalim të këtij aplikacioni.

Administata Trump ka shtuar në vazhdimësi presionin ndaj Kinës për një varg çështjesh, përfshirë pandeminë me koronavirus, zvogëlimin e të drejtave dhe lirive në Hong Kong, pakënaqësitë tregtare dhe pretendimet e kontestuara të Pekinit për disa territore në Detin Jugor të Kinës.

Uashingtoni ka kritikuar Kinën edhe për abuzim me të drejta të njeriut në rajonin Ksinjang, ku Kina ka dërguar mbi 1 milion myslimanë ujgurë dhe grupe tjera në kampe të internimit apo në burgje.

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Kinën edhe për vjedhje të pronës intelektuale që i ka kushtuar SHBA-së me miliarda dollarë dhe vende të vlefshme pune.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Shtator 2020 - Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me Komision me përfaqësuesit e Komisionit  qeveritar për njohjen e statusit të ish të dënuarve dhe ish të përndjekurve politikë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 10:00)

- Administrata Tatimore e Kosovës së bashku me Oden Ekonomike të Kosovës do të vizitojnë biznesin “Prishtina Mall”. (Zona industriale Prishtinë - Lipjan, tek rrethi i QMI-së, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon publikimin e raportit “Indeksi Kosovar i Reziliencës-Ekstremizmi i Dhunshëm në Kosovë: Çfarë mund të mësojmë nga rezilienca në komunitet?” (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e katërt e rregullt për vitin 2020 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës së Prizrenit, tek “Shtëpia e Bardhë”, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim organizon ceremoninë e nënshkrimit të Memorandumit të Bashkëpunimit për Procesin Zgjedhor. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

 - Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton raportin vjetor të Operatorit të Sistemit, Transmisionit dhe Tregut dhe të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10,, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyrët e LV-së në Arbëri, ora 11:00)

- Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi nesër zhvillon vizitë në Komunën e Drinasit. (Ambientet e Komunës së Drinasit, ora 11:00)
 
- Administrata Tatimore e Kosovës së bashku me Oden Ekonomike të Kosovës do të vizitojnë biznesin “Ciao Berto”. (Magjistralja Prishtinë - Mitrovicë, km2, ora 11:30)

- Grupi i aktorëve të Prishtinës do mbajnë protestë pasi që kërkesat e tyre të deritanishme nuk janë realizuar. (Para objektit të vjetër të Komunës së Prishtinës, ora 12:00)

-  Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për financimin e subjekteve politike si dhe Ligjin për zgjedhje të përgjithshme në Republikën e Kosovës si dhe shqyrton raportin Vjetor të Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 13:00)
 
- Administrata Tatimore e Kosovës së bashku me Oden Ekonomike të Kosovës do të vizitojnë biznesin “Lesna”. (Rruga Lidhja e Pejës nr. 133 10000, ora 13:00)

-  Komisioni për Integrim Evropian shqyrton programin Kombëtar për zbatimin e Marrëveshjes së Stabilizim- Asociimit, i ftuar Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:30)

- Fondacioni Shtatëmbëdhjetë organizon edicionin e tretë të Metamorphosis. (Objekti i Kryqit të Kuq, në rrugën "Xhemajl Prishtina", nr.36 te RTK-ja te pazari, ora 16:30)

- Në kuadër të javës së tretë të programit publik në Festivalin e Arkitektures në Kosovë. (Drejtperdrejt në faqen facebook-ut të Festivalin e Arkitektures, ora 18:30)