26 Shkurt 2021

Sateliti “Planck” përfundon hartën e Universit

Bruksel, 6 korrik - Sateliti europian “Planck” i Agjencisë Europiane Hapësinore ka arritur të realizojë një hartë të plotë të fillesave të Universit.

Ky është një hap i madh për astronominë moderne që i ka filluar përpjekjet për këtë projekt që në vitin 1989. Para 21 vjetësh, NASA lëshoi në hapësirë satelitin Cobe i cili duhej të mblidhte të dhëna për anomalitë radioaktive.

Më pas NASA lëshoi në hapësirë edhe satelitin Wmap-Wilkinson por përgjigjen më të saktë për krijimin e universit e ka dhënë sateliti europian. Në bordin e “Planck” ka një teknologji shumë të zhvilluar, duke plotësuar puzzle-n e madh të Universit.

Mjegullnaja e Orionit, galaktika Andromeda, reja e Magelanit, Rruga e Qumështit dhe shumë qoshe të tjera të Universit, janë hartuar në mënyrë dixhitale, duke dhënë një tablo të plotë. Ky satelit mund të zbulojë edhe funksionin e prejardhjen e energjisë së errët që përbën 73 % të Universit.   

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet pranë objektit të Komunës së Prishtinës. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)