29 Shkurt 2020

Samsung Electronics fiton 61 çmime në iF Design Awards

Seul, 8 shkurt - Samsung Electronicssot njoftoi se mori 61 çmime, duke përfshirë dy çmime ari, në forumin e mirënjohur në mbarë botën, International Forum (iF) Design Award 2020.

Samsung mori 34 çmime për dizajnin e produktit, 8 për konceptimin profesional, 17 për dizajnin e komunikimit dhe 2 për dizajnin e paketimit .

Samsung mori çmimin e artë për televizorin Sero dhe frigoriferin e personalizueshëm Bespoke. Sero, që do të thotë "vertikal" në gjuhën koreane, ka aftësinë të navigojë midis orientimeve horizontale dhe vertikale.

Ky TV i ri lifestyle shfaq një dizajn modern dhe elegant që spikatet në çdo hapësirë. Frigoriferi Bespoke, i përshtatshëm për shijet personale të klientëve, përbëhet nga tetë modele që variojnë nga njësitë me një derë deri në katër dyer dhe ofron një panel të zëvendësueshëm të derës sëpërparme që lejon kombinimin e materialeve dhe ngjyrave të ndryshme, duke pasqyruar preferencat personale në stil. Dera ‘Kitchen Fit’është projektuar për t'i dhënë një pamje ‘in caso’ çdo kuzhine.

“Samsung Electronics ka ndjekur risitë e stilit të jetesës bazuar si në pasqyrimin e tendencave aktuale ashtu edhe në plotësimin e nevojave të klientëve në të ardhmen."

"Ne do të vazhdojmë të përpiqemi të krijojmë përvojat që klientët tanë duan nga Samsung, me konceptime unike të dizajnit që përfshijnë teknologji inovative dhe duke ndërmarrë sfida të guximshme kreative,” tha Dontae Lee, Zv. President Ekzekutiv dhe Kryetar i Qendrës Korporative të Dizajnit në Samsung Electronics. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 29 shkurt 2020 - Drejtoria e Shëndetësisë së bashku me Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, do të ofrojnë kontrolle të përgjithshme mjekësore pa pagesë për sëmundje të traktit urinar ku me pas do të ketë prononcim për media nga drejtori i Drejtorisë së Shëndetësisë, Visar Shehu. (Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare, ora 10:00)

- Federata e pingpongut të Kosovës do të organizojë Kampionatin Individual të Kosovës për Seniorë “Adem Jashari”. (Shkolla fillore Tefik Çanga në Ferizaj, ora 10:00)

- Mbahet Kuvendi i Punës i Federatës i Basketbollit i Kosovës (FBK). (Hotel International Prishtina & SPA, ora 10:00)

- Qendra e Levizjes në Prishtinë mban konferencë për media. (Zyret qendrore të Lëvizjes në Arbëri, ora 11:00)

Anibar International Animation Festival organizon bashkëlexim dhe diskutim në Klubin e Kinemasë “Jusuf Gërvalla” në Pejë. (Kinema “Jusuf Gërvalla”, në Pejë ora 12:00)

- Mbahet ceremonia përmbyllëse për Garën Kombëtare për Kitarë, ku do të shpallen rezultatet dhe fituesit që do ta përfaqësojnë Kosovën në Garën Ndërkombëtare që do të mbahet në Qershor 2020, në Monheim në Gjermani. (Amfiteatri i Pallatit të Rinisë, ora 18:00)