24 Gusht 2017

Prokuroria kërkon një dënim me 12 vjet burg për shefin e Samsungut

Seul, 8 gusht - Prokurorët e Koresë së Jugut kërkuan një dënim me 12 vjet burg për shefin e kompanisë Samsung Lee Jae-yong i akuzuar për korrupsion lidhur me skandalin politik që çoi në gjykimin dhe shkarkimin e ish presidentes Park Geun-hye.

Sot, gjatë argumenteve të mbylljes, prokurorët thanë se Lee i ka dhënë miliona dollarë dy fondacioneve të dyshimta jo-fitimprurëse të drejtuara nga Choi Soon-sil, një mike e ngushtë e ish presidentes Park, në këmbim të një vendimi të favorshëm për bashkimin e dy degëve të Samsung-ut.

Bashkimi do të kishte lehtësuar rrugën e zotit Lee për të marrë kontrollin e plotë të konglomeratit nga babai i tij. Ai ka mohuar të ketë kryer ndonjë veprim të paligjshëm.

Vendimi pritet të merret më vonë gjatë këtij muaji.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Gusht 2017

- Agjencia për Menaxhim të Emergjencave e Ministrisë së Punëve të Brendshme me përkrahjen dhe asistencë nga KFOR-i do të zhvillojnë ushtrimin fushor “MASCAL”, me skenar rrëzimin e një aeroplani komercial, ku si pasoj ka lëndime në masë. (Aeroporti i Gjakovës, ora 9:00)

- Kryesia e OVL UÇK-së mbanë mbledhjen e radhës, e cila do të jetë e hapur edhe për media. (Selia e OVL UÇK-së, ora 13:00)

-  Vazhdimi i seancës konstituive të Kuvendit të Republikës së Kosovës ku do te behët zgjedhja e Kryetarit të Kuvendit dhe e nënkryetarëve të Kuvendit. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)