02 Qershor 2020

Një milion shkarkime të Opera për iPhone brenda 24 orësh

SHBA, 19 prill - Shfletuesi i Operas për iPhone është ngjitur në maje të aplikacioneve më të popullarizuara në iTunes vetëm brenda 24 orëve prej kur ështe lëshuar zyrtarisht për shkarkim.

Opera Mini brenda 24 orëve të para është shkarkuar saktësisht nga 1.023.380 përdorues të iPhone. Ndryshe, në kompaninë Apple u ishte dashur tri javë për të miratuar këtë aplikacion, e cila edhe më herët ka qenë në dispozicion të celularëve tjerë.

Megjithatë, Opera Mini nuk është shfletuesi i vetëm alternativ i Apple Safari i cili është programuar për iPhone. Programuesi gjerman Alexander Clauss ka krijuar shfletuesin e tij për iPhone të emëruar iCab në muajin maj të vitit 2009.

\"Opera sigurisht është njëri prej shfletuesve të njohur për kompjuter i cili mund të përdoret në iPhone\", ka thënë analisti Ian Fogg, transmeton BBC.

\"Nuk ka as Firefox e as Internet Explorer - e sigurisht as që do të janë ndonjëherë për shkak të mjedisit programues\", ka vlerësuar Fogg.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Qershor 2020 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa e 61 deputetëve për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:00 - mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Lëvizja Vetëvendosje nisë mbledhjen e nënshkrimeve për peticion “Duam Zgjedhje” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Mbahet seanca e tretë e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Holli i Gjimnazit Natyror “Xhavit Ahmeti” në Gjilan, ora 10:00) 

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Dardania. (Lagja Dardania, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, C203, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës ku pas mbledhjes, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 16:30)